bugün

düşünün ki kendisi 1948 yılında irticai faaliyetler sebebi ile tutuklanmıştır. o kadar da görmüş geçirmiş bir haldedir. zannımca bazı bazı bir tarafa meyyal konuşmasının, nefsi yorumlamasının sebebi de geçmişteki ızdıraplarındandır. bir tarafta çok kötüyü görünce belki de kötüye şükreder hale geldi.

lakin 'şeyh pir masalı' diye dalga geçen insanlardan en azından azıcık bilgi, belge de beklerdim. zerre tarih bilgisi olmayan, donanımdan uzak, laubalilikten öteye gidemeyen vasıfsızlar anca burada yazdıklarıyla kendi zihin mastürbasyonlarına devam ederler.
ben sizi aydınlatayım dostlar. Shakespeare efendi kıyas etmek gerekirse aynı bizim yunus Emre'ye denk düşmektedir. yani nasıl ki yunus emre hakkında bir bilgimiz yok belgemiz yok, bu zatı muhterem hakkında da aynısı geçerli. yaşadı mı yaşamadı mı, dindar mı idi dinsiz mi, okudu mu cahil miydi, mesleği ne idi, nerede yaşadı, ne zaman öldü vs mevcut bilgimiz 0. nasıl ki yunus Emre'nin de anonim kişilerin yazdıklarıyla oluştuğu büyük bir ihtimal dahilindedir, veyahut bir zatın mahlasıdır; Shakespeare de aynı. yani Shakespeare efendi'nin aynı yunus emre gibi hiç yaşamamış bir efsane olması mümkün.
burada mesele kişinin kendi tercihine bağlıdır. nasıl ki birisi yunus Emre'yi bir mahlas olarak kabul ediyorsa, diğer yaşadı ve gerçekti derken öbürü de anonim eserler ona atfedildi diyorsa aynı şekilde Shakespeare için de aynısı geçerli.
bu hususlar dışarısında şeyh olduğu nereden çıktı derseniz, kendisinin eserleri zamanın dilinden çok uzaktır. dili kullanım tarzı, yazış tarzı ve üslubu adeta bambaşka bir geleneğe, bambaşka bir algıya aittir. o üslup ve destur da islam'a dönük odluğu için kendisini sofi veyahut şeyh gibi kabul eden tarihçiler de mevcuttur.
aynı mesele yıllar önce ingiliz tarihçileri tarafından da tartışılmıştır. hala da tartışılır. ilgisi olan ingilizce arama yapabilir. zaten 100'lerce link çıkmaktadır. Shakespeare yaşadı mı yaşamadı mı, yaşadı ise sofi miydi, Müslüman mı idi diye.

yani hepsi ihtimal dahilinde, herkes kendi kararını verir. Mısıroğlu dede de kendisinin şeyh olduğuna kanaat etmiş. kendi bileceği iştir, dileyen önemser bu bakışı dileyen kale bile almaz. kendisi doğrudur, kesindir vs de demiyorum elbette. herkesin kendi bakışı. sadece buradaki 3-5 kendini komik sanan lakin aslında zırcahil olan şahıslara bir cevap vermek gerekti. haydi gençler şimdi mastürbasyona devam