bugün

marquis de sade'nin bir kitabı.. kitabın orjinaL adı; (bkz: Justine ou les Malheurs de la Vertu)
" herseyi yasamayan hicbirsey yasamamis demektir" marquis de sade

(erdemin felaketi adli eserinden kisa bir diyalog)
justine ..yasadigi zorluklar ve parasiz kaldigibir donemde mosyo duborg diye bir adama gonderilir ve aralarinda soyle bir konusma gecer.....

justine- sanssizliklarimi is araken karsilastigim zorluklari ,icime isleyen geri cevrilmeleri ,bir magaza ya da odamda yapabilecegim bir is bulmakta cektigim guclugu anlattim ve son umudumun kendisi oldugunu ayrintilari ile anlattim ona.beni sonsuz bir dikkatle dinletikten sonra her zaman boyle iffetli olup olmadigimi sordu mosyo duborg
- iffetimden vazgecmeyi goze alsaydimne bu kadar yoksulluk ceker ne de sikintilarla bogusurdum

+yavrum,ona bir hizmette bulunmadiktan sonra zenginligin ,bollugun sizi acilarinizdan kurtarmasini nasil isteyebilirsiniz?

- hizmette bulunmak mi ? ben de bundan baska bir sey istemiyorum ki zaten

+ sizin gibi bir genc kizin hizmetleri bir eve pek yararli olmaz ,yasiniz da, gorunumunuzde istediginiz bir ise yerlesmeye uygun degil ama ilkelerinize daha esnek bir sekilde baglanacak olursaniz butun bozuk ahlakli insanlarin yaninda calisabilir,namuslu bir gelecek sahibi olabilirsiniz
bu durmadan gururlandiginiz erdem hic bir ise yaramaz bu dunyada istediginiz kadar sergileyin onu ,uzerine icecek bir bardak su bile bulamassiniz . sadaka vermekten(en cok nefret ettigimiz sey) baska her seyi yapan bizim gibi zenginler ceplerinden cikan her kurusun karsiligini gormek isterler ..size yardim etmemi istiyorsunuz karsiliginda sizin gibi bir genc kizdan kendini butun benligi ile teslim etmesinden baska ne isteyebilirim ki

- oh,tanrim ..bayim yani yardimseverlik de namuslu duygularda yokmu artik insanlarin kalbinde

+yavrucugum baskalarina karsiliksiz yardim etmek gibi garip aliskanliklari birakali yillar oldu ,belki bir sure icin gururu oksanir insanin ,ama bu zevkler son derece temelsiz ve cabuk yok oldugundan daha gerceklerini arzulariz .sozgelimi sizin gibi bir genc kizla capkinligin saglayacagi zevki tercih ederim..eli acik yardimsever veya iyi kalpli bir adam olarak un salmanin bana vereceginiz hazzin en kucuk ani kadar bile degeri yoktur
bu konuda anlasirsak kucuk hanim size yardim etmekten zevk duyarim bir sartim var:
ne olursa olsun sizden istemeyi arzuladigim her seye uysallikla boyun egeceksiniz

- bu ne duygusuzluk bayim ,tanrinin gazabindanda mi korkmuyorsunuz yoksa?

+sunu iyi ogren kucuk acemi yeryuzunde bizi en az ilgilendiren seydir tanri:yaptiklarimizdan hoslansa da hoslanmasada en az ondan kaygulaniriz :insanlarin uzerindeki azicik gucune fazlasiyla inandigimizdan olacak ,korkmadan ,titremeden her gun meydan okuruz ona ,isteklerimizi belirleyen ihtiraslar onun buyruklarinin disina ciktikca cekicidir .