bugün

Kafalarına atom bombasi yemelerinden değildir.
çalışkan oldukları için olabilir.
2. Dünya savaşı sonrası abd nin teslim aldığı almanya ve japonya. Aynı şekilde amerikan uydusu güney kore. Hepsi teknolojide ileride. Tesadüfen olmuş olamaz.
(bkz: bunlar hep amerikanın oyunları)
Zamanında samuray abilerin teknolojide ne kadar geride olduklarının farkında olup bunu telafi etmeye çabalaması. Ve japonların bu çaba, Çalışkanlık ve kollektif bilincin de birleşmesiyle atılımı.
Japon, akıllı adam bi' kere...
Adamlar kendi gerçekleriyle büyütülüyor bundan olabilir mi? Kin yerinde kullanıldığında çok güzel bir araç.
Bize de çocukluğumuzdan beri 1.dünya savaşında, kurtuluş savaşı'nda hangi ülkelerin neler yaptığı anlatılsa, gerçek anlamda anlatılsa, tarih dersi gibi değil, tarih olarak anlatılsa ve bizim de kinimizi diri tutsalar biz de belki böyle oluruz. Biz deyince, ben kendimi çoğunluktan saymıyorum. Sayıyor da olabilirim, kimi zaman tamamen bencil düşünebiliyorum. Ülke için çalışmak bazen çok anlamsız geliyor. Bazen de masamın başına asılı türk bayrağım bana motivasyon sağlıyor.
Ama işin özü bu, çocuk amerika'nın attığı atom bombasının hikayesiyle büyüyor. Bu güzel bir şey.
Kendileri zaten çalışkan, disiplinli ve saygılı bir millet. Örfleri, adetleri var onların da. Gerekli mi emin değilim ama yozlaşmamışlar, bu güzel.
Japonları severim. Akıllı adamlar bi' kere..