bugün

bu maasi alan insanlari elestiren hor goren insanlar da keske dusunme eylemini gerceklestirmek icin beyinlerini kullansalar.
bordronuzu hic mi incelemediniz, okuma yazmaniz da mi yok? devlet sigortali calisan herkesten her ay catir catir bunu kesiyor zaten bir gun issiz kalirsa issizlik maasi adi altinda geri odemek uzere. dolayisiyla bu maasi alan kisi ne baskasinin hakkini yiyor ne de devlet kendisine iyilik yapmis oluyor. anlaman icin daha acik soyleyeyim: sen zamaninda senden senin onayin disinda alinan parayi zor zamaninda geri aliyorsun; o para senin zaten. hatta su da var ki ben devletin benden su ana kadar kestigi paraya bakiyorum, bir de ola ki bana 10 ay boyunca verecegi toplam miktara, zarar eden yine benim kar yapan yine devlet. ıssiz kaldigi ve yasal olarak bu maasi hak ettigi halde alamayan insanlari koruyacagina, primi maasindan keserken ust limit/alt limit koymayip is maas odemeye gelince bu limitleri dikkate alan devleti ve sistemi sorgulamak yerine bu hakkı saçma görmek.
işten çıkanlara maaşlarından kesilenin bir kısmı az maaş olarak geri ödenir. işsizlere durduk yere evde otururken borç çıkartılır. böyle de bir orospu çocukluğu var.
saçmalık değildir. bu maaşın belli şartları var. tam bilmiyorum ama 600 gün aralıksız sigorta ödenmiş olması gibi bir maddesi vardı. o 600 gün ve üzeri süre boyunca yapılan kesintinin geri ödemesi gibi bir şey yani. maaş süresi de sınırlı. hizmet süresine bağlı en fazla 10 ay boyunca alınabiliyor gene bildiğim kadarı ile. yani hiç çalışmamış bir adam ile atıyorum 10-15 sene boyunca çalışan adam aynı şekilde maaş alsın demek adaletsizlik gibi olur.

ülkede o kadar çok hiçbir şey yapmadan maaş bağlanan insan var ki. suriyeliler gibi veya 15 temmuz gazisiyim diyen ama aslında olmayıp kendisine maaş bağlatanlar gibi. bugün ülkedeki insanların asgari ücret ile çalışmasının en büyük sebebi sigorta kesintisi. aylık her işçisi için 800-900 lira sigorta ödüyor işverenler. bu insanların bir çoğu senede 2-3 defa hadi bilemedin 5-10 defa olsun hastane hizmetlerinden vs yararlanıyor. aylık 800-900 lira sigorta ( içerisinde birkaç kalem kesinti var bu işsizlik de onlardan birisi ) parası alınıyor ancak insanların devlete aylık maaliyeti en fazla 200-300 lira ya vardır ya yoktur. emeklilik yaşı da 60 malum. istanbul gibi bir şehirde 60 ve üzeri yaşları görebilen insan sayısının ortalamasını alabilsek keşke. yani 25-30 sene boyunca her ay düzenli olarak devlete sigorta parası ödemiş/ödenmiş bir işçi 60 yaşında emekli maaşı almaya hak kazanacak. kaç sene o parayı alır o da meçhul. aradaki orantıyı siz kurun artık.