bugün

izzet baysal'ın bolu'ya yaptığı sayısız eserlerden biri , idaresi katı disipliniyle meşhurdur.
yurdu pek bir fena olan okul ayrıca çok bşarılı ve çok başarısız öğrencileri de barındıran geniş bir lise.
Bolunun en iyi lisesi. Okulun efsane hocaları ve efsane öğrencileri vardır. Okula adımınızı atar atmaz farklılığı anlarsınız. Tenefüsler de kantine inmek adettendir. Kantinciler her dönem bir gariptir. Hocalar tenefüs aralarında okul tüvaletlerini kolaçan ederler ama o kadar sigara içen öğrenci olmasına rağmen bir türlü bulamazlar. Fırlamalık üst seviyededir. Orta okuldan öğrenci alımına aşladığı yıldan itibaren kolej lakabını kaybetmiş öğrenci kalitesi düşmüş ve eski öğretmenlerin bir çoğ emekli olmuştur. artık sadece binası ve bir kaç öğrencisi ve hocası dışında okulda elle tutulur bir şey kalmamıştır.
boluda her zaman efsane olarak kalacak olan tartısmasızen sosyal ve en iyi okulu.
94-98 yılları arasında ortaokul kısmında okumuştum ibal'in."körlerin memleketinde, tek gözlüler kral olurmuş" derler ya aynen onun gibi bolu gibi küçük bir yerde elle tutulur bir okul olmadığı için şehirdeki bütün iyi çocuklar ibal'e geliyordu.benim kendi adıma izlenimlerime gelince;birkaç branş haricinde öyle elle tutulur bir hoca yoktu.spor salonu,futbol sahası vb fiziki artılar okulu bolu'daki diğer okullardan üstün kılan diğer etkenlerden birkaçı idi.şu an ne durumdadır pek bir bilgim yok bolu'dan ayrılalı 10 yıl oldu.ama kanaati acizanemce bolu fen lisesi'nin açılması ibal in karizmasını mutlaka zedelemiştir.fen lisesi varken anadolu lisesi okumak (iel,gsl,rc,aaal gibi bazı istisnalar haricinde) pek akıl kârı değil.
elimizde şişe bira,
belimizde kasatura,
biz asarız biz keseriz,
anadolu lisesiyiz...

dizelerini her maçta söylesekte, aslında ne keseriz ne içeriz sadece ders çalışıp iyi yerlere gideriz, kendimize kolej deriz çünkü boluda daha iyi bir okul yoktur, üniversite kazanma oranı yüzde 91'di ben mezun olduğumda, hocalar idare eder olsa da öğrenciler canavar gibidir.
bolunun en efsane lisesidir.şimdi kalite bozulmuştur. hayır o bu değil de diğer okullar kolejsiniz falan derlerdi . ondan sonra da ukalasınız diye atıp tutarlardı.
ibal kolej diye gecen efsane okuldur. basketbol maclarında efsanelesen ama su anda bi okadar ezık olan okuldur. sosyalliğin dibe vurduğu yıllardan şu anki tiki kız ve ciks oğlandan ibaret olan zengin p*ci dolu olduğu yıllara gelen efsanedir. geçen sene * belgesi alan ve bu senede tualetleri otel lobisi sekli alan okuldur
çakma kolejlilerdir. ama ders dışı etkinliklerde tanıdığım en başarılı lisedir. her hafta mutlaka bir yerde gezileri olur. okul değil mübarek seyahat acentesi...
gezileri genelde yurt dışına yapılan okuldur.
kendilerini kolej diye nitelendiren lise.
eski müdürlerinin adını unuttum ama kadın resmen bir diktatördü.
eskiden kolej olan hala adı kolej olrak geçen kaliteli bir lise. çok iyi öğretmenlere ve her seviyeden öğrenciye sahip bir lise. * veee forzaa ibal, ibal şampiyoneee.
isterse robert kolej olsun ismi insanı soğutan okuldur.ilk defa duydum liseside varmış.bide şu var (bkz: bolu izzet baysal üniversitesi).
Sosyal etkinliklerde oldukça başarılı bir okul.
2000 senesinde mezun olduğum, gençliğimin 7 yılını geçirdiğim bolunun efsane modern lisesidir. Kolejdir. Özellikle ortaokuldan sonra alımların başlamasıyla eski kalitesinden uzaklaştığını duydum. ingilizce eğitimi, tecrübeli ve başarılı hocaları sayesinde çok iyiydi. Zaten ilin en başarılı ve gözde öğrencileri bulunmaktaydı. şimdilerde boluda iyi mevkilere gelen kişilerin çoğu bu liseden mezun olmuştur. Basketbol takımı başarılı sonuçlar alan, sosyal bir okuldur. Yöneticilerine gelince; belki o zaman çok katı geliyordu ama seneler sonra düşündüğümde çok da sert olmadıklarını ve disiplinli olmayı aşılamış olduklarını farkettim.
şu an eğitim gördüğüm okul,eniştem de o okulda mezundu abim de...Özellikle eski dönemlerde çok yüksek yerler kazandırmış ve hala basketbol takımı çok iyi,12 mart 18 mart 24 kasım gibi il geneli programlara çok önem veriyor,hala eniştemin döneminden kalan hocalar var...
markaların pazar malı niteliğini kazandığı,eskisi kadar renkli olmayan fakat başarısı günden güne artan,bir an önce mezun olup kurtulmak istediğim lisedir.
açık cezaevi olan bolu şehrinin kapalı bölümüdür.
istemeyerek , tedirgin geldiğim ama büyük bir memnuniyetle ayrıldığım okul. Lise hep anlatılır , ne çok anı biriktirilir , birçok kaybedişin ve kazanışın olduğu ilk engeller ve zaferlerle karşılaşılan dönem.
hiç beklemezken birçok güzelliği bana sunan okul aynı zamanda bana iyi bir neslin yetiştiğini gösteren okul. eksik yönlerimi tamamlayan , beni geliştiren ve eğiten okul. Bana fark ettirmeden kendini sevdiren
okul.Şimdi bu sefer gerçekten veda zamanı, hep yeni kuşaklar gelecek gidecek, devir daim olacak.
Ama iyi ki iballi olmuşum iyi ki. Bütün öğretmen ve öğrencilere sevgilerimi iletiyorum buradan. * umarım daha üstün başarılar ve daha kaliteli günler , öğrenciler görür .
ilk kez kaydolurken görme fırsatım olmuş olan okulumdur. 4 senenin göz açıp kapatana kadar geçtiğini bana hissettirmiştir. Genel olarak şöyle bir değerlendirme yapmak gerekirse :
idarenin birkaç memur dışında o eski disiplinli halinden eser kalmamış. Öğretmenlerin çoğu mezara bakan insan topluluğudur. Öğretmenler odasına girerseniz canlı iskelet görme fısatına da sahip olabilirsiniz.Teknik olarak bakmak gerekirse diğer okullara nazaran öndedir diyebiliriz. Şunu da unutmayalım okul sosyal açıdan gayet iyi ancak yıllar geçtikçe de başarısı da düşmekte.