sokaklarda çok dolaşıp süslerine püslerine aşırı önem vermelerinden zaman bulamayıp kendilerini rahata alıştırmalarıdır. izmirli bir kızla evlenen zavallı erkek pizzaya yumurtaya talim edebilmekte. insan kocasına sıcak bir çorba pişiremezse ne işe yarar.
(bkz: kaka izmirliler)
(bkz: genellemenin dayanılmaz hafifliği)
Daha çok sosyeteliğe özendiklerindendir.
gene saçma bir genelleme çıktı karşımıza.
güzelliği çekilemeyen karşıyaka göztepe altay ve bucanın kızlarına bok atmak için yapılmış saçma başlık.
dünyanın en büyük güzelliklerini zaten sundukları için gereği olmayan durum. zira bir izmir kızını uzaktan görmek bile açlığı falan unutturur yani. o sebepten çok büyük problem olmayacak mevzudur.
(bkz: çok komiksin)
(bkz: coming soon)
istanbullu kızların umrunda olmayan hadise.
izmir'de bolca büfe olması bunun kanıtıdır.
zeytinyağlılarda ustası olan çoktur.
efendim memleket genelindeki "izmirli kız" profilinden ileri gelen, afedersiniz ama yarrağım gibi bir tespittir. süslü, kaşar, sosyete meraklısı ve aptal. izmir kızı profili budur. ama izmirli kız bu değildir. götümüzden sallamayalım efendim. istiklal'de de tekirdağ sokaklarında da binbir memleketten olan aynı profili görmekteyiz.

bi tane izmirli kıza kayamadım diye bok atmayalım lütfen. gidelim kitapçılardan kız tavlama tekniklerini falan anlatan kitap alalım. belki bi tane ayarlarız kendimize. o zaman görürüz yemek içmek geliyor mu akla.
zengin koca bulacaklarındandır.
mini şort çekip sokakta dolaşmaktandır. evet.
vasıfsızlıklarını gösterir. işleri güçleri açıp orasını burasını gezmek oturup uğraşmıyorlar yemek yapayım diye.
cinsel açlığınızı doyurur güzellikleri. o da yeter
Sen git Arap aşı ye, izmir’linin zeytinyağlısı bozar seni.
Elbasan tava'yı baban mı yapıyor?
Doğrudur. Ancak öğrenebilir. Öğrenmesi gerekiyor.