bugün

1- yıllarca altı cephede ateşle kanlara; türk''ün hilal-ü dinine düşman olanlara; ceddin o; yıldırım gibi saldın zaman zaman yüksek başın eğilmedi bir art cihanlara ey kahramanlar ordusu, ey yıldırım-şitab. göster cihan-ı mağribe bir kanlı inkılab ey mazi-i havariki bin destan olan; garbın zalam-ı zulmüne yüz yıl kılınç salan arslan yürekli ordu; demir giy; silah kuşan! zira hududu kapladı ateşle kan, duman. ey kahramanlar ordusu, ey yıldırım - şitab, göster cihan-ı mağribe bir şanlı inkılab! arslan mücahid ordusu, ey haris-i salah destinde seyf-i hak gibi pek şanlı bir silah açtın sema-yi millete pür-nûr bir sabah. atî bizim... bizim artık vatan, zafer, felah. ey kahramanlar ordusu; ey yıldırım - şitab. göster cihan-ı mağribe bir şanlı inkılab .mehmet muhsin

2- altı bin yıl efendilik yaptın, "kahraman türk" idi cihanda adın. bir ateşten siperdin islam`a sönmeyen bir güneş gibi yaşadın. ey büyük ünlü milletim ileri! hasmına çiğnetme koş bu şanlı yeri! düşmanın bir cihansa dostun hak hakkın elbette müstakil yaşamak atıl, ez, vur, senindir istiklâl ebedî parlasın şu al bayrak... ey benim şanlı milletim ileri; ele çiğnetme koş bu ülkeleri! m.bursa milletvekili muhittin baha bey yarışmaya (m) rumuzu ile katıldı. müzakereler esnasında şiirini geri çekti.

3- ey müslüman, ey türk oğlu açıldı istiklal yolu benim bu son günlerimdir, diyor bize anadolu. çek sancağı türk ordusu olmaz türk`ün can korkusu esarete dayanır mı türk vatanı, türk namusu? bu son savaş bize farzdır, fırsatımız gayet azdır, muzaffer ol da ey millet altın ile tarih yazdır. birleşelim özümüzden, dönmeyelim sözümüzden, hem silelim bu lekeyi, tarihdeki yüzümüzden. iskender haki

4- göz yaşına veda et ey güzel anadolu! hakkını korur elbet türk''ün bükülmez kolu cenk ederiz genç, koca bugün değil, yarın da yadımız ağladıkça izmir ezanlarında. hak yolunda kan olur, dünyalara taşarız; ya şerefle vurulur, ya efendi yaşarız. her gün yeni bir hile arkasından satıldık; her gün yeni bir dille yurdumuzdan atıldık yeter, ey ka''be''mizi elimizden alanlar alıkoyamaz bizi yolumuzdan yalanlar. hangi alçak el alır, el zinciri boynuna? kim yunan''ı bırakır türk kızının koynuna? kemaleddin kami

5- millet aşkı, din aşkı, vatan aşkı uyansın yurdumuza göz dikenler al kanlara boyansın ya ben ya onlar diyen silâhına dayansın türk oğludur bu millet türk''ündür bu memleket türk oğludur bu millet türk''ündür bu memleket düşman gözü tutamaz yanar dağlar başını bağrımızda saklarız vatanın her taşını yurdumuza yan bakan döker gözün yaşını türk oğludur bu millet türk''ündür bu memleket türk oğludur bu millet türk''ündür bu memleket can veririz her zaman hürriyet yoluna ya gazi, ya şehid’lik ne devlettir kuluna ata emanet etmiş namusunu oğluna bize türk oğlu derler hep bizimdir bu yerler a.s.

6- türk''ün evvelce büyük bir pederi çekti sancağı hilal-i sehari kanımızla boyadık bahr ü berri böyle aldık bu güzel ülkeleri ileri, arş ileri, arş ileri geri kalsın vatanın kahpeleri seni ihya için ey namı büyük vatanın uğruna öldük öldük ne büyük kaldı bu yolda ne küçük siper oldu sana dağlar gibi türk yürü ey milletin efradı yürü ak süt emmiş vatan evlâdı yürü vatan evladını kurban edeli milletin hür yaşamaktır emeli veremez kimseye bir çamlıbeli bağlanır mı acaba türk''ün eli ileri, arş ileri, arş ileri çiğnenir çünkü kalan yolda geri.