bugün

allah melisi göndermiş bana var mı daha ötesi. hayır yani böyle mükemmel bir melis kendiliğinden olmuş olamaz.

islama laf atanlar önce bir islam nedir okusun gelsin lütfen.
yani biri çocuk olarak ölüp direk cennete gidiyorsa biz ölüp niyet gitmiyoruz bu haksızlık değil mi?
biri çocuk olarak ölüyorsa ve cennete belli bir seviyede kalmaya mecbursa o halde yaşasa belki o metebeyi belki aşacaktı ölmesi gene neden sınır?

bu iki soru var. kolay gele.
Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi.
Bi kere ortada sevap ve günah diye bi birim yokki hocam.

Mesela bir tokat kaç birim günah

Bir güzel söz kaç birim sevap

Norveçte adam öldüren kaç birim
Irak cehenneminde öldüren kaç birim

Bu suç ve ceza ilkesine aykırı.
adam harbiden mağaradan yazıyor demek ki.

das des dos su de su de suuuu...

(bkz: ihve i selase)
Allah (c.c.) kitap göndermiş kullarına anlamadıkları varsa açıp okusunlarda anlasınlar diye, sen açıp okudun mu Kur'an-ı Kerimi onu bir söylesene.
klasik müslüman cevabını söylüyorum.. hazırlanın... evet..

(bkz: imtihan)
Buna benzer bir kisse okumuştum, allah bir adamın gemisini batırıyor diğer olayda azrail i bebeğin canini almaya yolluyordu.

Gemiyi batırma sebebi adamın ilerde taşkınlık, bebeğin de sapkınlık yapacağını yazıyordu. Allah bilir vardır hikmeti.
insanlar ergenliğe girene kadar yaptığı hicbirseyden sorumlu degildir. Ne zaman ki insanin akli biseyleri dusunmeye baslar o zaman tum yaptiklarindan sorumlu olur simdi ölen bir çocuk hicbisey dusunemeyen anlamayan bi cocuk neden farkinda olmadigi bir gunahtan sorumlu tutulsun
Bak arkadaşım gerizekalıya anlatır gibi tekrar anlatacağım bu konuyu, kısa ve öz;

insanlar Cennette kıskançlık gibi nefsi hedelerden arınır.

Uzun mu istiyorsun? Bazıları uzun sever, olabilir;

Dünya hayatı ve cennet-cehennem ikilisi birbirini nötrler. Öyle olmasaydı total sonuç olarak belirlenemezlerdi. Bu ne demek? Şu demek; alim kişinin dünyada çektiği acı veya harcadığı efor ile sıradan kişininki bir olamaz.

Peygamberlerin üstünlüğünü kabul etmeyen zaten müslüman olamaz.

Ek olarak bebeklerin ve çocukların akıbetini tam olarak bilmediğimiz gibi zaten dünyada nefsin isteklerini de tam manasıyla tecrübe etmemiş olacakları için -eğer cennete gidiyorlarsa- doğal olarak sadece şükredeceklerdir, bana niye üst kademe yok gibi salakça bir soruya ihtiyaç duymayacaklardır.
ölen bebekler anne babanın sınavıdır. bebek annesine babasına şefaat edebilir sabredip isyan etmedikleri sürece. cennette istenilen her şey vardır her nefs tatmin olur sıkılmak diye bir şey yoktur o çocuk yaşasaydı çok kötü biri de olabilirdi ihtimali göz önünde bulundurulunca ölmesi daha mantıklı gibi duruyor. iyi olabilirdi ama kötü de olabilirdi bunu sen bilemezsin. cehennem kibrit ateşi değildir. cennet de insanların sıkılabileceği bir yer değildir. makam ilmi büyük alimlere düşer. ben normal şartlarda bir müslüman olarak bu soruya cevap verdim, ama cennette sıkılmak ve isteklerin olmaması gibi bir şey söz konusu değil.

“Amellerine karşılık Allah katında onlar için göz aydınlığı olacak ne mükâfatların saklandığını kimse bilmez” [Secde suresi, 17]

ölen bir bebek tertemiz bir amel defteriyle gider. şu dünyada hangimizin günahı yok? evliyaların bile günahları vardır. peygamberler hariç kimse bebek temizliğinde değildir. bebeklerin en alt kademede olacağını kim söylüyor size. kimse amelleri ile cennete giremeyecek bunu hak edecek kadar amel dünyada işlenemez. çünkü burası hata mekanı insan evliya bile olsa günah işleyebilir. cennete giren ancak allah'ın rahmeti ile girecektir..

umarım yardımcı olabilmişimdir.

edit:

şunu da not geçmek istiyorum, amellerine karşılık diyor ayette. amel güzel veya kötü işler demek. güzel işler yapan insanları rabbimiz bağışlayacağını bildirmiştir bize. ama bu cennete yetecek kadar amel işelyebileceğimiz manasına gelmiyor elimizden geldiği kadar gerisi yüce allah'ın rahmetine kalmış.
allahin yaratilmamis olmasi. evren yaratilmamistir diyince herkes "olur mu oyle sey" der. e ona inaniyorsun buna niye inanmiyorsun? en azindan evreni gorebiliyoruz ama allahi goremiyoruz. hem evren bizim ozel hayatimizla ilgilenmez ama allahin kurallari vardir. bu kurallar araplar tarafindan koyulmustur. baska ulkelerin baska tanrilari vardir onlar da kendi kurallarini koymustur.
iyide belkiyle melkiyle olmaz bu iş. öyle aradan pat diye çekemzsin onlarca olmuş olayı. o çocuk niye öldü? o çocuğu öldüren dünya şartları nelerdi ve sebepleri nelerdi? ayrıca yaşasaydıyla olacaksa eğer bu iş ve ben tanrıya derim ki ben tam cennetlik olmaya karar vermişken beni öldürdün ve cehenneme gittim ama ben ateist ölmek istemiyodum derim. ayrıca islamda acıkca bilince kavuşmamış çocukların cennete gideceğini fakat kavuşmuşların yaptıklarıyla yargılanacağını söylüyor. ha unutmadan bak o çocuklar dünya hayatını tadamadan ölmüş oluyor! yani senin gibi mesela şu an çay içipte bu başlığı açma şansları olamıyor. aynı zamanda böyle önemli bişeyden bahsederken bırakın artık sınıfdaki hoca ve öğrenciyi ya cok basit örnek maddeleri bunlar bu konu için. yani bak desenki 5 yaşında çocuk savaşta ağır yaralanıp sakat büyüyor ve ölünce tanrıya hesap soruyor bu durum için falan yine daha mantıklı bişey olur ama bu mantık hatası dediğin şey bence çok basit bişe ve mantıksızlık yok.
Cevabı kuran da açıkça verilmiş olan yazar ikilemi. AçıP bakmadan sormayın be kardeşim.
(#32425407) bence en mantıklı açıklama bu. dediği gibi zaten cennetle haset kıskançlık gibi duygular insandan alınacağı için herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. ayrıca din ateizm çatışmalarında en saçma durum ''ben sana bilim diyorum sen ayet yazıyorsun? olayıdır. bilim ve din taban taban zıt olmasa da neredeyse her din içinde bazı fantastik durumlar içerir. yani insanın bir yerden sonra sorgulamadan kabul etmesi ve ya inkar etmesi gerekir bu da bilimle falan değil tamamen duygularla alakalıdır. örneğin allah'ın ezeli olması hiçbir mantıkla açıklanamaz düşün düşün kafayı yer insan al sana en büyük ''mantık hatası''. o yüzden elmayla armutları karıştırmamak gerekir. sonuç olarak islam dininde de hritiyanlıkta da budizmde de mantık hatası aramak başlı başına mantık hatasıdır. ben muza taparım ve buna gerekçe olarak kendimce sebeplerim olabilir.

not: muza tapmıyorum.
Adam cennete gitmiş hala kademeye bakıyor oğlum manyak mısın sesini çıkartma hala açgözlülük yapıyosun .