bugün

atatürk'ü gerçekten sevenlerin ve o'nun ideallerine gerçekten bağlı olanların yüzleşmek zorunda olduğu atatürkçülük çeşididir. ne yazık ki atatürkçüyüm diye salınıp rozetlerini gözümüze gözümüze sokanlar gerçekle yüzleşmekten yıllardır kaçıyorlar.

atatürk hayattayken neden ismet inönü'nün başbakanlıktan ayrılmasına ses etmedi? yoksa bazılarının dillendirdiği gibi yolları ayrılmış mıydı? 24 anayasasında atatürkçülüğün temelleri olarak gösterilen altı ok neden yoktu? mustafa kemal'in dogmalardan kaçınmaya özen göstermesine rağmen atatürk'ü tabulaştıranlar kimler? bu sorulara cevap istiyorum acilen. en banal, geri, islamcı birtakım insanlar bile soruyor acaba atatürk'ün kendisi atatürkçü müydü diye. kabak tadı verdi bu sorular biliyorum ama cevap vermek ya da cevap aramak yerine soranlara küfredildiği için yıllardır aşama kaydedemiyoruz.

paraların üzerinden ata'nın resmini silerek mi oluyordu atatürkçülük? şimdi bir kadın kalkıp atatürkçüyüm tayyip erdoğan'a şarkı söylemem diyor kıyamet kopuyor. atatürkçülüğün ne olduğu net değilken bu kadına çemkirmek de bu kadını göklere çıkarmakta abesle iştigal. atatürkçülüğün tanımını kimler yaptı, ne kadar doğruydu bu tanım bunları tartışmadan fikir beyan edenlere laf sokma yarışına giriliyor. saçmalık! ismet inönü'nün atatürkçülük anlayışını savunanlar bugün bunun farkında bile değiller.

ben size bir şey söyleyeyim şimdi. anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeleri var değil mi? evet... atatürk demiyor muydu türk milleti'nin elinde ve kafasında tuttuğu meş'ale müspet ilimdir dogmalar değildir diye. değiştirilemez madde nedir? ne değiştirilmesi, değiştirilmesi teklif dahi edilemiyor. bu bas bayağı dogmadır, lamı cimi yok... işte bu anayasayı, bu cunta anayasasını savunanlar atatürkçü oluyor öyle mi?

candan erçetin'e de içerledim doğrusu. kendi prensipleri doğrultusunda hareket eder gibi görünürken tayyip erdoğan'ın bulunduğu ortamlarda mesleğini icra eden diğer sanatçıları zımnen atatürkçü olmamakla itham ediyor bu çıkış. tartışılsın, susulmasın, yensin, içilsin, al ha vur ha!
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar