bugün

kötünün iyisinin seçilmesi gerektiği durumdur. eminim ülkedeki çoğunluk bu durumdadır ve bu durumda oldugu için Akp'ye oy veriyordur.
ben atatürkçü, müslüman ve milliyetçi biri olarak ak partiyi destekliyorum. bence hepsi bu partide var. * aslında tabi kendimizi kandırmayalım. bunların hepsini aynı partide bulmak imkansız. bu yüzden kendine yakın bulduğun partiyi desteklemelisin. hepimizin yaptığı bu. kötünün iyisini seçiyoruz.

edit: ilk entry silinmiş. neyse kalsın o kadar yazdım. *
oy verecek partileri akp mhp chp bdp'den ibaret sanan sıradan vatandaşlarımızın düştüğü yanılgıdır.

halbuki meclis dışında da bir çok parti bulunmaktadır. biraz olsun incelemeli ve radikal olarak, "evet buna oy vereceğim ülkemin geleceği için" deyip, kararlı bir duruş sergilemelidir.

(bkz: düzen partileri)
(bkz: akp chp mhp ihanet üçgeni)

(bkz: osman pamukoğlu)
(bkz: hepar)
(bkz: hak ve eşitlik partisi)
olası bir şeydir ama her hangi bir kişinin bir partinin tüm görüşlerine yüzde yüz katılması gibi bir durum da yoktur. bugün chp'yi bırakın akp'nin içinde bile farklı sesler vardır ki bu işi seçmene yani oy veren kitleye vurursak oy verdiği parti ile kendi görüşü tam tamına uymaz, en yakın olanına oy verir.

tabi başlıktaki durumun nedenlerinden biri de türkiye'ye özgü bir durum olan yüzde 10 barajı. daha doğrusu dünyada da örneği olan baraj sisteminin çok abartılı olması. örneğin tkp'nin görüşlerini kendine yakın bulur ancak baraj sorunu nedeniyle oy vermek istemez. büyük partilerden de hoşlanmıyorsa kişi bu gruba dahil olur.
kalbine yakın hissettiğin ,milleti için çalıştığını düşündüğün, tabi ilkönce kimsenin sözüne aldırmadan araştırıp partiyi desteklemelisin.
parti bulamamak değil ,bahanedir.
herkesin cebini doldurmak istemesi sonucu olusan durum. o iyi diyorsun apoyla fotografı cikiyor. bu iyi diyorsun pkk ya destek veriyor. partiyi gectim tek bir insan kulu yok ki parti önemli degil artik. hepsinin amaci ayni. insanları bölüp güç dengesizliği yapmak. zira iyi tek bir parti yok. var diyen de buyursun açıklasın.
gunumuzde cok yaygin.
bahanedir.
(bkz: hak ve eşitlik partisi)

oylar bölünmesin diye değil, vatan bölünmesin diye hepar.