bugün

Cografik ve sos kukturel nedenlerdir. Ailen muslumansa musluman olursun hristiyansa hristiyan. Simdi bir gerizekali cikip der ki: din degistiren insanlar var o nasil olcek. O salaklara pesin cevap veriyorum. Ben genelden bahsediyorum. Istisnalar kaideleri bozmaz. Sen bir dusun bakayim baban yahudi olsaydi muslumanligi secme olasiligin yuzde kacti? Cok dusuktu ama senin dinin muslumanliga inanmayanlari yakiyor. Diger taraftanda hristiyanliga inanmayanlarda yaniyor. Yani ateyizler her turlu yaniyor. Ya yaraf olursun ya bi taraf deniyor yani tayyip erdogan gibi.
abd'de güney amerika'da çocukların noel baba'ya inanma sebepleriyle aynı sebeplerdir. çocukluktan beri buna inandırıldıkları için, başka da bir sebebi yoktur.
Bir kaç etken vardır tabi. Birincisi ve en önemlisi aile. Yetişme koşullarının sonucunda daha sen dinini seçmeden bir bakmışsın ki nüfus cüzdanında dini kısmında ''islam'' yazıyor. Daha sonra toplum baskısı çevre ve din dersleri geliyor. Bu etkenlere rağmen dine inanmayanlar olarak azınlıktayız. Eğer ki kişiye 12 yaşına kadar bir din dayatılmazsa ve kendisi bir seçim yaparsa büyük ihtimalle din olgusu kaybolacaktır.