bugün

kuran'ın direktifleri dışında kendi uydurduğu din anlayışı ile insanlara zulmeden zihniyettir efendim.

kuran'da oruca başlama zamanını tarif için "siyah ip ile beyaz ipin ayrılmaya başlaması" diye bir örnek verilmektedir. ancak tarih boyunca müslümanların başına engizisyon papazlarından beter bir halde çken ulema tayfası bu kuransal gerçeği hiçe sayarak insanlara gece ortasından güneş batımına kadar oruç tutturmaktadırlar. yani zulmetmektedirler.

efendim. kuran'daki iplik örneğinin verdiği mesaj açıktır. oruca başlama zamanı olarak güneş'in henüz ortaya çıkmadığı ancak havanın alacakaranlık olduğu sabah saatleri tarif edilmektedir. yani oruca niyetlenme zamanında ortalık zifiri karanlık olmamalıdır. iftar vakti nasıl güneşin battığı ancak havanın kapkaranlık olmadığı bir zamandır işte orucun başladığı zaman da aynı böyledir.

bugün bursa için oruca başlama saati saat 4.00...güneşin doğduğu saat ise 6.00. saat altıdan hemen öncesidir oruca başlanacak saat. ancak zalim ulema bu yaz günlerinde insanlara zulmetmek için kuran ı kerim'i bile çiğneyerek hareket etmekte ve allah'ın evrensel çağrısını hiçe saymaktadırlar.

oruç tutan yazarlara bu gerçeğe göre oruç tutmalarını tavsiyeyle sözlerimi bitiriyorum.
Diyanet işleri başkanlığının peşinden koşan zihniyettir.
Fazladan oruç tutmayı kendisine reva gören zihniyettir.

abdulaziz bayındır hocayı dinleseler fazladan bir saat oruç tutmayacaklar.
Bayındır hoca ayete dayanarak bunları dile getiriyor.
Diyanet mi neye dayanarak yapıyor vallahi ben de bilmiyorum ?

Her tarafı çelişki olan bir kurum nasıl güvenilir olabilir ki.
2 gundur tutuldugum konudur. Arkadas adam 8 saat oruc tutuyor baska ulkede, biz 17 saat oruc tutuyoruz. O da kul biz de kuluz. Her ramazan vahiymi geliyor turkiye 17 saat tutsun efendime soyleyim x ulkesi 8 saat tutsun. Bunlar safsata. Oruc gun agarinca baslar gunes batincaya kadar tutulur kanimca. Orucun saati neye gore kime gore ayarlaniyor merak ediyor insan.
niye bazen 29, bazen 30 gün? her sene aynı tutmamız gerekmiyor mu?

ayrıca 2/187'de şöyle diyormuş*: "Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikden size seçilinceye kadar yiyin, için. Sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun."

geceye kadar tam tutun diyor. belki iftar saati bile hatalıdır? oruç açarken hava kısmen aydınlık oluyor çünkü.