bugün

Kritiktir.

iyi bir sınıf öğretmeniniz varsa gerek özgüven olarak , gerek insani kalite olarak bir yerlere gelmenizin temelini atar.

Matematik yine öğrenilir ama kişilik buralarda oluşur.
çocukların ailesinden sonra özdeşim kurduğu kişidir. Nasıl bir anlayışta olduğu, erdemlere ne derece tutunduğu çok önemli. Günün büyük bir kısmını birlikte geçiriyorsun, tüm derslerde onu görüyorsun, artık ebeveyninden daha fazla seninle ilgilenen ve öğretmeye çalışan biri var... Ne büyük emek... Evet, maaş alıyor bunun için ama 30-40 çocukla sabahtan akşama kadar ilgilenmek için, okumanın, yazmanın temelini atmak için birilerinin talepkar oluşu çok büyük bir şey bence. Ya hiçbir şey bilmeyen mal mal şeyler dolanıyor sınıfta, onlara a harfini öğretmeye çalışıyorsun, ya hiçbir şey bilmeyen küçük beyinlilere bunu öğretmek ne kadar zor... altına yapıyor mesela çocuk onunla ilgileniyorsun bir şekilde, ailesini özlüyor bir şekilde onu sakinleştiriyorsun, bunu saatlerce yapıyorsun... diğer gün bi'daha... Mesela ben asla tahammül edemem böyle bir şeye. Şükür ki bunu isteyen birileri var <3

Benim ilkokul öğretmenim sevgili Nermin Hanım, çalışkan, neşeli, yer yer hırslı, öğretmeyi seven, düzenli, sinirlenince ayrı bir korkunç olan biriydi, canım benim. Eline emeğine sağlık. Şimdi bakıyorum da bazı konuşmalarım onunkine çok benziyor, kendisi de karşı apartmanda oturduğu için görüştüğümüzde bunu net bir şekilde görüyoruz. Sağ olsun.