bugün

zamanında 2. frederick kutsal roma imparatoru insanın doğuştan gelen bir dilinin olup olmadığını anlamak için bir deney yaptırmış.

50 tane yeni doğan çocuğu bakıcıların gözetiminde tutmuşlar.
bakıcılar bebekleri uzaktan beslemiş, bakımını yapmış ama mümkün olduğunca bebeklere dokunmamışlar
ve yanlarında kesinlikle konuşmamışlar.
elde edilen sonuç beklendiği gibi olmamış. çünkü tüm yeni doğan bebekler konuşma yaşına gelmeden ölmüştür.
Insanın ana dili yoktur. Olsaydı şu an herkes aynı dili konuşuyor olurdu net.
frederik'ten çok daha evvel bir mısır firavununun merak edip aynı şekilde denediği olay. bunu bize heredot aktarır. çocuk frigce konuşmuştur.

ek; heredot sallamış da olabilir. sever öyle şeyleri.
ee peki anne karninda konusmalari duymustur cocuk. bi arada ses madde oldugu icin uzayda ses kaybolmuyo donup dolasiyor diye hz adem in sesini ariyorlardi.

bu anadil demeyini simdi daha kolay yapabilirler aslinda.
gereksiz bir deneydir.
öyle olsa sağır doğan çocuklar da konuşurdu. zira dilsiz diye birşey yoktur ve dilsiz denilen kişiler sağır olduklarından duyamaz ve konuşmayı öğrenemezler. anadilleri olsa duymasalar bile konuşabilirlerdi.
merak edenlere link de verelim. özellikle up ladım. birazda bilgi içerikli şeyler dolansın solda.
https://en.wikipedia.org/...e_deprivation_experiments
Beden dilidir.
Evrimsel olarak yaklaşılması gereken deneydir.

Yeni doğan bebekler, beyinlerindeki sinir hücresi bağlantılarının gelişmesi için, farklı türden uyaranlara ihtiyaç duyarlar. Yeterli uyaranı alamayan bebekler yaşama devam edemezler.
yani bu bebeklerin ölüm sebebinin, beyinlerinin yeterli gelişmemesi olması olasıdır.
edit: tanım.
Kürtçe tabii ki.
insanın annesinin ağzının içindeki dildir.
Insanin anadilini bilmem ama su kim milyoner olmak isterde kizin hakkini yediler simdi bir anne baba varmis sagirlarmis e haliyle konusamiyorlarmis herkes cocuklarini da oyle sammis sonra kiz buyumus hic konusmuyormus alti yasina gelmis kapi calmis kiz g
idip acmis meger kiz sagir degilmis ama evde kimse konusmadigi icin o da konusamiyormus kim milyoner olmak isterde yok cocugu kapatmislarda ilk sozcugu neymis off yine darlandim bana sorsalar su derdim hatta su su su kim ekmek der hepinizin amk.