bugün

birçok müslümanın savunduğu , ama çoğunun o yazan kısmı görmediği gerçeği. Bense şu anda gerçekten merak etmekteyim eğer gerçekten incilde yazıyorsa o kısmı gösterirseniz sevinirim dedirten soru...
Hangi incil denir zira çok çeşidi var bunların hani o dört kabul edilen harici de çok çünkü adamlar haç konusunda bile birlik olamamışlardır. Petrus vb. Haçı gibi. Paraklit veya faraklit diye bir aransın bakalım ne bulunuyor.
hristiyanların götüm götüm reddettiği gerçekliktir.
Paraklit veya  (Latince paracletus ←YunancaParakletos)), Kitab-ı Mukaddes'in Yunanca metinlerinde (Yuhanna 14, 16) Kutsal Ruh için beraberinde gelen anlamında kullanılan bir sıfattır .[1]

Paraklit sözcüğü Yuhanna incili'nin 14:16, 14:26, 15:26 ve 16:7'inci ayetleri ileYuhanna'nın Birinci Mektubu'nun 2:1 no'lu ayetinde Kutsal Ruh'u anlatmak üzere kullanılmıştır. Sözcük Yeni Ahit'in bazı ingilizce çevirilerinde Tesellici (Comforter) ya da Yardımcı/Tavsiyeci(Advocate) olarak çevrilmiştir. Sözcük antik Yunanca'da mahkemede yardım eden kişi anlamında da kullanılmıştır. Kumran Yazıtları ya da Ölü Deniz Tomarları olarak bilinen metinlerde sözcük Gerçeğin Ruhu olarak geçer. Hristiyan inancında Kutsal Ruh Tanrı'nın üç unsurundan birini tanımlamak için kullanılır.

incilde Parakletos ile ilgili bölümlerDüzenle

Yu 14:15 Beni seviyorsanız, buyruklarımı yerine getirirsiniz.Yu 14:16-17 Ben de Baba'dan dileyeceğim ve O, sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye size başka bir “Yardımcı”, Gerçeğin Ruhunu verecek. Dünya O'nu kabul edemez. Çünkü O'nu ne görür, ne de tanır. Siz O'nu tanıyorsunuz. Çünkü O aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır.Yu 14:18 Sizi öksüz bırakmayacağım, size geri döneceğim.Yu 14:19 Az sonra dünya artık beni görmeyecek, ama siz beni göreceksiniz. Ben yaşadığım için siz de yaşayacaksınız. 20O gün anlayacaksınız ki, ben Babamdayım, siz bendesiniz, ben de sizdeyim.Yu 14:21 Kim buyruklarımı bilir ve yerine getirirse, işte beni seven odur. Beni seveni Babam da sevecektir. Ben de onu seveceğim ve kendimi ona göstereceğim.»Yu 14:22 Yahuda - iskariyot değil - O'na, «Rab, nasıl olur da kendini dünyaya göstermeyip bize göstereceksin?» diye sordu.Yu 14:23 isa ona şu karşılığı verdi: «Beni seven sözüme uyar, Babam da onu sever. Biz de ona gelir, onunla birlikte yaşarız.Yu 14:24 Beni sevmeyen, sözlerime uymaz. işittiğiniz söz benim değil, beni gönderen Baba'nındır.Yu 14:25 Ben daha aranızdayken size bunları söyledim.Yu 14:26 Ama Baba'nın benim adımla göndereceği “Yardımcı”, Kutsal Ruh, size her şeyi öğretecek, bütün söylediklerimi size hatırlatacak.Yu 14:27 Size esenlik bırakıyorum, size kendi esenliğimi veriyorum. Ben size dünyanın verdiği gibi vermiyorum. Yüreğiniz sıkılmasın ve korkmasın.Yu 14:28 (…) Artık sizinle uzun uzun konuşmayacağım. Çünkü bu dünyanın egemeni geliyor. Onun benim üzerimde hiçbir yetkisi yoktur. Ama dünyanın, Baba'yı sevdiğimi ve Baba'nın bana buyurduğu her şeyi yerine getirdiğimi anlamasını istiyorum. Haydi kalkın, buradan gidelim. [2]

Kaynak wiki.
Matta, markos, luka ve yuhanna olmak üzere dört çeşit incil vardır. Yuhanna 14-15-16-17 de peygamberin geleceği yazılıdır. bu başlığı yazan çok meraklı arkadaş alıp okuyabilir. bu hassas konu hakkında araştırma yaparak yorum yapılması ricasıyla.
2015'te hala imla hatası yapan yazar saçmasıdır.

dünyalılardan tiksiniyorum.
Onların kalpleri var, fakat anlamazlar; gözleri var, fakat görmezler; kulakları var, fakat işitmezler.
edit bu kuranı kerimden araf suresinden inanmak bizim elimizde değil kalpleri evirip çevirenin elinde.
birde incilin değiştirildiğini savunup , incili referans göstermek paradoks mudur...
Soran yazara diyelim de bize değişmemiş olduğunu söylediği incili versin ondan da bulalım yada noel babaya diyelim de şu barnabas incili'ni Vatikandan alıp yayınlasın da ordan çıkaralım.