bugün

insanların yaptığı en büyük hata. abi inandığın şeyin peşinden gidip öldün, ee sonra? inandığın şey gerçekleşti mi, hayır, inandığın değeri yücelttin mi, hayır, sen ne kazandın bundan, hiç, inandığın değer ne kazandı, hiç, bok yoluna öldün, anca birileri yıldönümünden yıldönümüne adını söyleyip "mücadelemizde yaşıyor" dedi hakkında... sözün kısası siyasi bir propagandaya dönüşmekten öteya gidemedi ölümün. iz bırakamdan ölüp gittin, geçmiş olsun...
inanılan şeyin peşinden giderken, ayağın taşa takılmasının bir level sonrasıdır.
helal olsundur, alnından öpülesi insandır. en ufak şeylerde pes edip bir dikiş tutturamayan insanların anlayamayacağı kadar erdemli bir davranıştır.
insan inandığı şeyin peşinden giderken ölürse başarısız olmuştur. insan inandığı şey uğruna kendini ateşe değil kıyıya atmalıdır.
neye inanip ne için öldüğünle yakından alakalı bi durumdur.inanilan şeye göre değişmektedir. bi che gibi ölmek var bir de zeyd gibi.
vazgeçmeyen insan davranışıdır. takdir edilesidir.
inandığı şeyin peşinden gidip ölenler, kendilerini düşünmedikleri için ölmüşlerdir zaten. dolayısıyle bir kavga için ölmek, geride kalan nesiller için yapılmış bir fedakarlıktır.

nazım ne de güzel söylemiş;
sen yanmazsan, ben yanmazsam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?

(bkz: nazım hikmet ran)
(bkz: che guavera)
(bkz: deniz gezmiş yusuf aslan hüseyin inan) ve bir çok devrimci.
boşu boşuna ölmemektir.
kendisini degil insanligi düsünen kisi tavri.
patlayacağına inandığın bir balonun uçurumdan düşerken tutmaya çalışma için atlama anı.
neye inandiği önemlidir. zira inandiği şey onu inançsız bir ölümden tek başına kurtarma gücüne sahip değildir.
bazen kötüdür.
saygı duyulacak bir şeydir. fikirlerine kendisinden daha çok değer veren herkes peşin bir saygıyı hak eder.
hitler kötü örneğidir.
yanlış şeyin peşinden gidildiğinde de başa gelebilirliği vardır.
(bkz: intihar bombacısı)
(bkz: adımları geri geri giden piyon)
Pişman olmamak, Uğruna öldüğü için belkide amacına ulaşmaktır.
içimdeki sevgime inandığımdan ötürü koştum peşinden. sevgim sana yetmeyince beni zehirledi cümlesini hatırlatan ölüm türüdür.
uğrunda çabalamak iyidir falan.
Hac yolunda ölen karınca hikayesi.
(bkz: dava adamı)
inandığın şeyler bazen seni hayal kırıklığına uğratır.buda üzer insanı.