bugün

imam-hatipler (bildiğin cami hocası) de doktorlar gibi, avukatlar gibi serbest çalışabilmelidir. bu durumda yüzyıllardır bilinemeyen ve atalarımızın konudan dem vurduğu parayla imanın kimde olduğu daha net anlaşılacaktır.

ancak mevzuu burada salt bir merak, yahut atasözleri çürütmek değil elbette. şimdi kardeşim misal yarın bayram, yakınındaki camiye gitmek zorundasın ama hocayı sevmiyorsun. ne yapacaksın, yan gelip yatacaksın. böyle olunca da bayramın tadına varamayacaksın bittabi.

işte bu ve buna benzer durumlar için (örnekleri çoğaltabiliriz) kullanılmak ve derde çare olması için diyanet işleri başkanlığının imamlara serbest çalışma hakkı tanıması gerekir.

diyelim rüya gerçek oldu ve imamlar özel çalışıyor. gidiyorum bir hocaya arefeden "hocam cemaatimiz hazır, sabah sizi bize bekliyoruz." diyorum ve gönül rahatlığıyla evime dönüp bayram namazını bekliyorum.

özel çalışan imamlar için diyanet işleri başkanlığın açıkladığı fiyat listesidir bu başlığa konu olan. diyanet düşünedursun ben tarifemi hazırladım bile. fiyatlar kişi başıdır:

büroda bayram namazı: 100 tl
evde bayram namazı: 250 tl
süleymaniyede bayram namazı: paha biçilemez (oraya giremiyoruz abi, kendi imamı var)

doğru abdest takibi: 20 tl
yerine abdest alma: 50 tl
yerine gusul: 100 tl

büroda cuma namazı: 50 tl
evde cuma namazı: 100 tl
köyde cuma namazı paketi: 250 tl

elifba: 100 tl
kuran: 250 tl
hafızlık: 2000 tl

mevlüt: 250 tl
nikah: 500 tl
ölü yıkama: 1000 tl