bugün

sanal alem ne güzel 31 yaşındaki adama evladımlı konuşabiliyor hiç bir bok bilmediğin halde bilmişlik yapabiliyorsun.

abiş işte o ilk zamanlardan beri türkiye denilen coğrafya hala türkiye deniliyor. bunun sebebide türklerin çoğunluk olması asimle olmaması. şu bilimsel gerçeklik değin iddiaya kaynak verde bizde öğrenelim. cümlenin başına bilimsel gerçeklik yazınca sıktığın şey gerçeklik mi kazanıyor? dna ölçümleri ile ilgili akademik tarafsız hakemli bir tıp dergisinde yayınlanan bilimsel bir makale verebilir misin? veremezsin çünkü tıbbın güney amerikalıya ataları uğramamış adımı bolivya!lı çıkarma gibi bir amacı yok. bir kaç müptezeli propaganda ile kandırmak algı yaratmak için yapılan bir çalışma amk. aksini iddia ediyorsan ulusararası bir dergide yayınlanış makale bekliyorum. ben anadoluda türk varlığına dair yapılan ve binlerce atıf alan çalışmaları kaynak olalarak bırakabiliyorum.

bu konu hakkında yusuf halaçoğlu anadolu'da aşiretler cemaatler oymaklar'ı tufan gündüz'ün anadolu'da türkmen aşiretleri
ömer lütfü barkan"ın kolonizatör türk dervişlerini fuat köprülü'nün çalışmalarını okunabilir,
Kahramanların ölümü şiiri güzeldir...
https://en.wikipedia.org/...studies_on_Turkish_people

--spoiler--

The most common haplogroup in Turkey is J2 (24%), which is widespread among the Mediterranean, Caucasian and West Asian populations. Haplogroups that are common in Europe (R1b and I – 20%), South Asia (L, R2, H – 5.7%) and Africa (A, E3*, E3a – 1%) are also present. By contrast, Central Asian haplogroups are rarer (C, Q and O).

--spoiler--

yani diyor ki: Türkiye'deki en yaygın hablogrup yüzde 24 ile, akdeniz, kafkas ve batı asya popülasyonlarında görülen j2 hablogrubudur. Avrupa'da yaygın olarak görülen r1b ve ı 20%, güney asya (l, r2, h) 5.7 ve yüzde 1 ile afrikadır. orta asya hablogrubu ise (c, q ve o) daha nadirdir.

tabii r1 ve j2'nin içinde orta asya genlerinin olduğunu da ekleyelim. (hoş j2 geninin içinde türkçe kaynaklarda orta asya geni de var, ama yabancı kaynaklarda yok diyor) öyle bile olsa en baskın hablogrup olan j2'nin içinde kafkas ve akdeniz dominasyonu var. yani 100 de yüz saf türk geni anadolu'da o kadar da yoğun ve baskın değilmiş ha.

not: türkiye'deki en baskın gen olan j2 geninin kökeninin kafkasya ya da antik anadolu olduğuna dair görüşler genelde ikiye ayrılmakta.

wikipedideki o maddenin kaynağı: cengiz cinnioğlu.

not: benim de yaşım 31.

not2: ''wikipedi'den kaynak mı olur puhahaha'' diyenler için. türkçe wikipedi'den olmaz ama ingilizce sayfasından olur gayet. ingilizce wikipedi daha global çapta olduğu için kaynakları çok daha sıkı denetime tabii oluyor.

edit: neyse bu tartışmanın anlamı yoh. kabul ediyorum ben ''saf türk yok'' diyerek biraz ağır konuşmuşum o kadar da değil tabii. ama gayet de yüzde yüz türk domanasyonu falan da yokmuş, gayet de ortaya karışık bir gen havuzu varmış anadoluda. barışıp orta yolu bulalum hadi. *
akademik hakemli dergi diyorum adam wiki paylaşıyor hhaha akademiden anladığı wiki amk. atıf almış kabul görmüş makale diyorum wiki gösteriyor mk haha. ayrıca dna'nın sarmal yapısında bu gen türk bu gen rum geni bu gende ermeni demez amk,
bir daha soruyorum

g*t olmak için mi yazıyorsunuz cahilliğinizi ayyuka çıkarmak için mi ?

ayrıca şu tarih beri türk denildiğini biliyorum diyor ama çoluğun geninde azınlıklar baskın çıktı demek için wiki gösteriyor. bu nasıl bi ikilem lan mk ?
bunlar ermeninlere toplu kıyım yapıldı bakın mezarlarıda bunlar deyip birçok arkeolojik çalışma yapmış sonuçta türk mezarlıığı olduğu anlaşılmıştı.

böyle çalışmalar hep anadoludaki türklüğün yokluğu için yapılır. ve bu çalışmalar sonucunda saf rum saf ermeni saf kürt vardır ama saf türk yoktur çıkar. herkesi kendiniz gibi cahil mi sanıyorsunuz? anası çerkez olan anası kürt olan anası rum veya babası bilmem ne olun çocuk kendini zaten ifade ediyor türkçenin yanında bu dilleri de konuşuyor ama say bakalım kaç kişi çıkacak.

bu çalışmaları yapanlar anadoluya ne ara uğramışlar da anadolu türklüğünün fenotipini türkçeden başka bir dil bilmeyen insanları görmezden gelmilşler götülerine mi sokmuşlar?

cahil adamların türk düşmanlarının atsız gibi tarihciyi karaladığı başlık.
bir faşist.

bak şimdi yaşın 31 ama beyin yaşın 2 belli. az önce zeytin dalı uzattım kabul etmedin.

arkadaş wikipedi o kaynağı götünden uydurmadı. kaynağın adı: (bkz: cengiz cinnioğlu)

yani o da bir türk akademisyen. ne türk düşmanı, ne ermeni kıyımı, ne türkiyeyi türkleştirmemek mal mısın ne diyorsun arkadaş sen!!???

türk bir araştırmacının kaynağı bu.

(bkz: salak yemin ederim gerizekalı bu çocuk)

o değil de bu faşizm hakikaten insanları kuduz gibi kör ediyor be. bir bilimsel çalışmayı paylaşıyorum (hem de türk birinden) ne türk düşmanlığımız kaldı ne bi şey. salak mıdır nedir. bende seni adam sandıydım halbu ki göt olunca nasıl saldırdı. ay hoşt.
bilimsel çalışmanın adını wiki koyan cahilleri gördüğümüz başlık. ilk önce bilimsel çalışma nedir nerede yayınların ve nasıl kabul görünür onu öğreneceksiniz. bilimsel çalışma diye anadoluda %9 oranında türk vardır diyen müptezelleri wikiden kaynak gösterirseniz milletin sikiyle size gülmesini kabulleneceksiniz.
faşist yazar.

sonuç itibariyle benim için anadolu'da saf türk olup olmaması da önemli değildir. ben insan mı değil mi ona bakarım. yoksa çok delikanlı türkler gördüğüm gibi, çok kalleş türkler de gördüm. tıpkı yine aynı şekilde çok delikanlı kürtler gördüğüm gibi, kalleş kürtler de gördüm.

en azından faşizm benim gözümü kör etmedi. bilimsel bir kaynağı paylaşıp kendi dediğimin de abartı olduğunu kabul ettim. yukarıdaki gibi bilimsel kaynağa ermeni, anadolu'dan türkleri silmek gibi paranoyakça şeyler demenin aksine. he he bende messi. (lan kaynağın kendisi zaten türk bir akademisyenden)

not: ingilizce wikipedi sıkı denetimlerden geçer ve kaynakları gayet de bellidir. öyle senin türkçe sayfana benzemez. pardon türkler üstün ırktı. *

edit: pardon da wikipedi zaten bilimsel kaynakları baz alıyor. uzaydan element uydurmuyor. sen götünle gülmeye devam edebilirsin. gerçekler ortada sayın yaş 31 ama beyin yaşı 2 olan zat. hadi şimdi ikile faşizmden kör olmuş g.t olunca işine gelmedi tabii. neyse.
mal bulmuş mağribi gibi wikiye atlayıp kaynak ayrayanların yeni gelinin sik tutuğu gibi laf ebeliği yaptığını görüyoruz. propagandayı kendi ortamızda yapın yapın ki millet sikinin ucuyla gülmesin size.

daha bilimsel çalışmanın nasıl olduğunu nasıl kabul gördüğünü bilmiyorsunuz. türkoloji gibi bir alanın doğmasına sebebiyet veren millet hakkında yorum yapmaya çalışıyorsunuz. ha illada yapacam ben diyorsanız böyle yeni gelin gibi kıvranmayıda göze alacaksınız,
ne propagandası birader ne sikim zırvalıyorsun sen * stanford üniversitesinde yayınlanmış bir bilimsel çalışma bu. ciddiye alıp almayacağın senin problemin. bi siktir git türkçü hülyalarına dal. mal mıdır nedir? senin gibi biri türkse ben türk mürk değilim arkadaş senle aynı ırk değilim. senden de daha üstün bir ırkım. al bu da benden sana ırkçılık olsun.

(bkz: facepalm)
(bkz: bi siktir git dedirten ırkçı zırvaları)

tartışmayacağın iki güruh varsa bir dinciler, bir de bu atsızcılar. ikisi de aynı b.kun lacivertiymiş onu öğrendim ben. takipçileri de kendi gibi olan yazar.
Faşistliği falan sikimde olmayan

Gözler ki birer parçasıdır sende ilahın,
Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,
Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!

Dizeleriyle beni derin düşüncelere daldıran yazardır ya da faşisttir, bilmiyorum umrumda da değil.
akademik hakemli makalesi mi lazım? buyrun:
görsel
eşeklerin yazdığı başlık.

adam akademik camiadan o kadar uzak ki herhangi bir zırvayı bilimsel çalışma olarak kabul ediyor ama akademik camiada karşılığı nasıl olur bilimsel çalışma sıfatı nasıl alınır ona açıklık getiremiyor. . böyle adamlar faut köprülünün asistanlığını yapmış akademik camiada saygınlık kazanmış Oğuz Atay'ı etkilemiş atsız'ın başlığında türklük hakkında yorum yapıyor. ve bu adamlar du bakıyım ben neymişim diye facebooktan ırk talihi yapıyor. oradan aldığı havayla burda çaka atıyor.

haline gülsek mi ağlasak mı yoksa daşşak geçip şamaroğlanına çevirsek bilemiyorum. bu adamlarla aynı havayı soluyoruz. tanrıya bu yüzden bir miktar kırgınım.

neyse hayırlı wikiler .

bu arada arama motorlarında anadoluda türk geni diye aratma yaptığınzda şu sitenin https://kurdistann.proboa...u-rkleri-geneti-olarak-rk ilk sıradaçıkmasında çok ilginç.
aynen stanford üniversitesi akademik değil, senin saçma sapan 2 kuruşluk kuruntuların akademik zaten. aferim böyle devam.

(bkz: çok şükür bugün de başkasının yerine utandık)

ulan bende bu adamı ciddiye alıp cevap veriyorum hata bende. * neyse zaten üstte akademik hakemli halini de atmış bir yazar. sana iyi göt olmalar. her şey ortada.

ırkçı fikirleri mazide kalmış bir adam. işin garibi 2020 yılında hala takipçileri var.
hangi akademik hakemli dergide paylaşılmış amk ? derginin adı ne ? geçerliliği ne ? her ingilizce yazlan kağıt parçası uluslararası kabul gören dergi mi oluyor. mal mısınız lan siz? önce şu kavramları öğrenin de göt olmadan söz edin mk.

harbiden cahil eşeklerin yazdığı başlık.

ekleme üstte hakemli dergi diye paylaşılan görsel iddia sahibinin görev aldığı okuldaki yayını bu yayını da hakemli dergi diye paylaşıyorlar amk
(bkz: yok harbi gerizekalı bu)

üst edit: cengiz cinnioğlu stanford üniversitesi'nde görev almadı kıvırmaya çalışıp yalan söylediğin buradan belli. bu onun okurkenki akademik çalışması.

arkadaş stanford üniversitesi diyorum anlamıyon mu? aloooo!!?? bak na burda gözüne girsin:

https://galeri.uludagsozl...nihal-ats%C4%B1z-2109165/

tezin internet ortamındaki bir görüntüsü. muhtemelen yukarıda ismi yazılanlarda tez heyeti. ya bi siktir git kardeş ya hakikaten.

bu arada cengiz cinnioğlu bir genetik tıpçıdır. yani beşeri bilimlerden değil, yani ideolojilerden de uzak.

her ingilizce yazılan kağıt parçası akademikmiymiş. bravo büyük resmi çözdün. inanıp inanmamak senin problemin. stanford üniversitesi şahsın babasının üniversitesi değilse gayet de akademik kabul görmüş bir çalışma. ya bi siktir git hakikaten komik olmamaya başladın.

ırkçı bir düşünür.

edit: yukarıda ismi yazılan diğer şahıslar çalışma ekibiymiş. sonuç olarak uzattın birader tamam göt oldun işte kabul et.
tepesinde doi'si kabak gibi yazıyor canım. bilimsel milimsel o kadar uzattığına göre makale hakkında sorduğun soruların cevabını ordan kendin de bulabiliyor olman lazımdı.

yada sen zahmet etme:
https://link.springer.com...10.1007/s00439-003-1031-4
https://www.springer.com/journal/439

dergi: human genetics (springer)
impact factor: 5.743 (2019)
Five year impact factor: 4.907 (2019)
ha şimdi de adama görev aldığı okuldan taraflı yayın diye kıvırıyor. ulan 1000 tane pavyona gittim böyle dansöz görmedim. al bak bakalım cengiz cinnioğlu o üniversitede çalışmış mı? yoksa sadece eğitim mi görmüş?

https://www.linkedin.com/...cengiz-cinnioglu-34131026

eğitim gördüğündeki çalışması bu. ve -eğer babasının torpilli üniversitesi değilse- gayet de bilimsel ve akademiktir kardeş. boşuna çırpınma işte göt oldun.

neyse uzatmayacağım konu çok cıvıdı. güldük eğlendik yeter. arkadaş kıvırma rekoru kırıyor.

bir faşist yazar.
t: büyük tarihçi büyük türkçü.

adamlar üniversitesinde tezini yayınladığı görüntüyü kabul etti ve bunu gerçekmiş dünya da kabul görümüş çalışma gibi savunuyor kaynak "( http://evolutsioon.ut.ee/…cations/cinnioglu2004.pdf adresinde mevcut)"
işte bu dalamlaar bilimden uzak bilimsellikten uzak dalamalar yeni gelinin sike atladığı ı gibi bu ekran görüntüsü alıyıp doğru işte diyor. biraz önce wikiyi kaynak gösteriyor du xşimdi üniversitenin sitesinde yayınlanan tezi hakemli dergi diye sunmaya kabul ettirmeye çalışıyorlar. lan aptlar siz hiç biryerde yazı yazmadınız mı =

bende başka bir kaynak bırakıp yatıyorum zira üniversitenin kendi yayınını uluslararası hakemli dergi diye yuttarmaya çalışyan mallara daha fazla katlanamayacağım. çünkü bilimle iç içe olmamışlar bunlar hoşuma gitti kabul ettim diyen dalamalar amk

"

konuyla çok ilgisi olmayan için, halk halk en yaygın görülen haplogrupları gösteren haritalar bir ön fikir verebilir.
http://www.scs.illinois.edu/…rldhaplogroupsmaps.pdf

çünkü az sonra bu götten uydurma ve çelişken hipotezleri çeşitli şekillerde çürüteceğim.

1) öncelikle şu konuda bir anlaşalım. bu ülkede farklı insan tiplerinin ve gen havuzunun bulunmaması mümkün değil. anadolu her gelen geçenin uğradığı bir göç rotası. milattan 20 milenyum kadar önce de bu böyleydi, halen de böyle. ancak bu arkadaşlarının çalışmaları, "orta asya" göçünün etkileşimini ve boyutunu kanıtlayabilir, bu konuda tez öne sürdürebilir türden bir çalışma değil. ve hangi cesaretle, hangi tarihçinin oluruyla genetik sonuçlar üzerinden saçma sapan tarihi sonuçlara vardıkları ayrı bir muamma. medyaya birşey demiyorum zaten, onlara dönüp de münasip bir yerimi açsam haber diye yayınlayacakları için..

2) "orta asya genleri" ile kastedilenlerin haplogrup c,q,o olduğu ifadesi üzerinden devam edelim. o: doğu ve güney çin, hindiçin, endonezya, kore ve japonya'de sık görülen haplogrup. q: amerikan yerlilerinde (kızılderililer) sık görülen haplogrup , c: moğolistan, kazakistan ve tunguzya'da sık görülen haplogrup (ilginçtir ki, anadolu'da ve orta asya'da göçebe nüfusta sıklığı bilinen haplogrup n'yi dahi dikkate almıyorlar)...cinnioğlu ve dadaşlarının raporu, bu haplogrupların türkiye'deki görünüm sıklığının yüzde 3-4 civarı olduğundan yola çıkarak, elite domination theory'nin garanti olduğu sonucuna varıyorlar. ancak bu sonuca varırken, tarihi olarak tutmayan noktalar mevcut... birincil olarak, tarihsel olarak türki nüfusların tarihsel olarak yaşadığı günümüz türkistan'ında, uygur/sincan bölgesinde, doğu iran'da, hindistan coğrafi alanının kuzeyinde ve batısında ağırlıklı olarak görülen haplogrupların r1a ve r1b haplogrupları olduğu gerçeği çalışma boyunca her nedense göz ardı edilmiş. uygur ve türkistan bölgesindeki haplogrupların dahi avrupa bölgesine asya bölgesine kıyasla yakınlık gösterdiğiyle ilgili bir sürü akademik çalışma var. moğolistan ve çin'de yaygın görülen haplotipler üzerinden "central asian haplotype" tanımlaması yapılıp elite domination theory sonuçlarına varılmış.

3) türki göçünün batı'ya doğru gerçekleştiği tarihlerden daha sonra moğol imparatorluğu döneminde türki toplulukların yaşadığı bölgede yaşanan ve milyonlarca insanın ölümüyle sonuçlanan açlık ve katliam olayları ve de moğolların 13.-15. yüzyıl boyunca başlı başına yarattığı göç ve karışım olgusu tarihi teşhis konulurken hatalı olarak göz ardı edilmiş. bu çalışmadan o sonuçları çıkarırken akademik olarak bu sonuçları veya hipotezleri öne sürebilmen için, o yüzyıllarda yaşamış olan türki nüfusun haplogrup bilgilerine sahip olman gerekiyor. aksi takdirde üzerine dayandığın sonuçlar baştan hatalı zaten..hatta ek bir şey daha söyleyeyim mi, c haplogrubunun türkiye'deki varlığının göç olgusuna dayanmaktan çok, moğollar'ın iran, ırak, kafkaslar ve anadolu'yu işgali neticesinde vukuu bulmuş olması daha muhtemel..

4) bir avuç günümüz orta asyalısı ile bir avuç türkiyelisini alıp teste sokup, "ortak ataları takriben%10 oranında tutiiiii" sonucuna varmak bilimsel olarak mümkündür; ancak teknik olarak şöyle bir saçmalık var.. hele ki tespiti yaparken bizi ilgilendiren ve baz alınan tarihler boyunca en az anadolu kadar fantastik bir göç ve katliam bölgesi olmuş olan bir bölgede elindeki model "orta asyalı" ile elindeki model "türkiyeli"'nin bu derece düşük sonuçlar vermesi çok normal..zaten türki toplulukların "model bölge" olarak aldığınız moğolistan bölgesinde en son izleri ta 13. yüzyılda görülüyor. bölgedeki çin, moğol ve rus etkisi ve göçler neticesinde bugünkü şeklini modern nüfusu baz alarak "türki nüfus"un da aynı genetik yapıya sahip olması varsayımını doğru kabul etmek de ayrı bir çeşitlik zaten. yine 3 numarada bahsettiğimiz meseleye geri döndürüyor bütün bunlar da bizi..

5) cinnioğlu ve dadaşlarının çalışması aksini kanıtlama doğrultusunda ilerlese de, enteresan bir şekilde batıya doğru göç eden toplulukların ortak bir "türk haplogrubu" varmışçasına hareket ediyor. hangi varsayım göç eden türki toplulukların belli bir haplogruba mensup olduğunu size gösteriyor? (osmanlı hanedanının haplogrubunun bile r1a olarak tespit edildiği bu ortamda http://www.ysearch.org/…=...amp;viewuid=kmdcn&p=0) tarih bir kere en baştan bu tezi yalanlamakta (kaldı ki çalışmada batı dünyasının r haplogrubunu salt hint-avrupa dilleriyle bağlantılama ve bir aryan-hint-avrupa haplogrubu olarak tanımlama yönelimi otomatik bir varsayım olarak kabul edilmiş gibi). daha xiongnu olarak anılan asya hunları döneminde ortada konfederasyon yapısı, yani bir kavimler grubu mevcut. bu yapının kore'den karadeniz'e kadar uzanan bozkır boyu göçebe yaşam sınırları içinde hangi haplogruplardan kavimleri kapsadığı veya kapsamadığı neye göre varsayılabiliyor? yapılan güvensiz tespitler nasıl emin hipotezlermişçesine lanse edilebiliyor? buna dair hatta bir başka bilimsel araştırma dahi var.. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20091844

dallamlar sıradan tez paylaşılan siteleri kaynak diye koydular ve bu adamlar türk geni hakkkında yorum yapıyor amk . nelerle sınanıyoruz.

eklem: linkedinde benimde mekatronik mühendisi olarak profilim var.
springer'in hakemli 'Human Genetics' bilimsel dergisinde (journal) yayınlanmış bilimsel makale. arkadaş bilimselliğini eksik bulmuş. sen springer'in dergilerinde çok makale yayınlattın herhalde. yada uyduruk lisans mezuniyet projenle karıştırıyorsun. derginin adını veriyorum, doi'sini veriyorum, tık sıkılma utanma yok arkadaş. ben kendim de doktora öğrencisiyim. ah keşke yatmayaydın da eğitseydin, bilgilendirseydin beni o konularda.

görsel
takipçilerine ithafen.

(bkz: yenilen pehlivan güreşe doymazmış)

ha bu arada kaynağı belli olmayan olsa da hangi taraflı türkçü kaynaktan edindiğin belli olmayan o yazıyı buraya copy paste yapınca sen çok mu bilimsel olduğunu sanıyorsun? (link vermiş ama link kırık amk)

bir de üniversitede kabul görünce -ki stanford üniversitesi- bilimsel çalışma olmuyor mu? bu bir bilimsel çalışma. sen salak mısın salak taklidi mi yapıyorsun? ha stanford üniversitesini beğenip beğenmemen beni ırgalamaz.

yırtınma goç. bilimsel bir çalışma işte. laf ebeliği yapma. kaynakları da verdik. bilim senin sikik 3 kuruşluk ideolojilerinden daha objektif ve tarafsızdır. gerçekler acıtırsa bilemem. dergide yayınlanmış bir çalışma kanıtlarla gözüne gözüne soktuk. al önceki sayfada resmi var. kıvırma en azından delikanlı ol.

uluslararası hakemli dergilerin yayınları bu yayındaki http://www.sstbdergisi.co...esi20201027053616.pdfgibi olur. 27 'sinden sonra mekatronik mühendisliğini bitirmiş biri olarak (boktan bir üniversitede değil) bilimde tezin ne manaya geldiğini hakemli yayınların ne olduğunu bilen biriyim. Mezopotamyalı geninizle bokunuzda gülle oynayabilir kaynağı wiki arayabilir ya da üniversitenin tez sayfasını uluslararası kabul gören yayın olarak yayınlabilirsiniz bunula da
tatmin de olabilirsiniz. tercih sizin. ama bence gidip (bkz: kürdistan eşek partisine)üye olun

adam okadar eşekki savunduğu tezi okumamış bile verdiğim kaynağı eleştiriyor. adam savunduğu tezin %9'luk ifadesini makbul görüp bilimsellik tasıyor
(bkz: binlerce dansöz var) ulan kürdistan eşek partisine üye olsam senin gibi dönek gibi kıvırmaktan daha onurludur amk.

evet yüzyılın en büyük döneğini başlığında barındıran şahsiyet. önce kaynak dedi. iyi dedik verdik. sonra bilimsellik istedi. stanford üniversitesi dedik. sonra kendi çalıştığı üniversite dedi. onun da öyle olmadığını gösterdik. birazdan da düz dünyacılığa geçer bu şimdi *.

-aslında dünya yuvarlak değil ya
+nasıl değil abi kanıtları var
-çıkar göster
+al abi yuvarlak olduğuna dair binlerce fotoğraf
-inanmam fotoşop. ben 27 yaşında yarakoloji bölümünü bitirdim bu görüntüler akademik değil.

(bkz: la bi şurdan bas git)

edit: kardeş hadi beni geç. bilimin ve akademinin içinden gelen adam böyle şirazeni kaydırır işte. boşuna çırpınma. bu kıvırmaları yapmasan karşıt fikirde biri olarak gözümde daha çok saygınlığın olacaktı ama şu durumda saygıyı hak ettiğini düşünmüyorum. yaşın 31 olabilir ama hiiiiç göstermiyorsun. umarım bir gün olgunlaşırsın.
1 mg kürtlük varsa kanınızda sizi terörist ilan eden kişilerin izinden gittiği şahsiyet.
görsel

Türkçü düşünür şair yazar.