bugün

hz.muhammed i gorup de hala yasayan insan yoktur ama ataturk u gormus ve hala yasamakta olan insanlar vardir.
hani küçükken çocukların baba aslanmı döver yoksa köpekbalığımı gibi saçma sapan karşılaştırmalar yapıp sorular sorar ya, buda ona benzer.bu karşılaştırmayı yapan kişi ile çocuk arasında fark kıllı olması,yapılı olması ancak beğninin hala aynı kalmasıdır.
hz muhammed yüce arap ırkının kurtarıcısıdır, mustafa kemal ulu türk ırkının kurtarıcısıdır.

bu iki über ırkın bu insanlara tapması ise farzdır. gerisi yalandır.
rivayete göre kara kuvvetleri komutanlığı sınavlarında sorulan soruya benzerdir
-denize hz muhammed mi düşse kurtarırsın, atatürk mü?
+ııııggghh şeyyy.. (la ne düşünüyosun sen atla onlar seni kurtarsın)
-peki araştıracağız seni..
+?!naaptım lan?
naim süleymanoğlu ile süreyya ayhan ı kıyaslamaktan farkı olmayan bir durumdur.
iki liderin de kulvarları farklıdır. herkesi alanında değerlendirmek ve ona göre yorum yapmak gerekir.
ortak olan noktaların birbiri ile yarıştırılması şeklinde olmalıdır mukayese.

o zaman hz muhammed ile atatürk nasıl mukayese edilebilir ??

hz muhammed de atatürk de savaşlara ordularının başında katılmışlardır. hendek savaşı haricinde hz muhammed'in çok büyük bir taktiksel dehası gözükmemektedir. ayrıca allahın adına savaşan peygamberin bu kıyaslamada haksız rekabet ettiği açıktır. o yüzden komutanlık ve savaş taktikleri yönünden atatürk bu mukayesede kazanacaktır.

inanç veya kulluk bakımından yapılan mukayese de ise bir tarafın peygamber bir tarafın ise savaş kahramanı olması nedeniyle gayet saçmadır. kazanan hz. muhammed.

tarihsel sürece bakılacak olursa hz. muhammed özellikle türkler için pek bir şey yapmamıştır. ( ne yaptı ise allah'ın emri ile insanlık için yapmıştır.) aynı konu üzerinden atatürk'ü değerlendirecek olursak her ne yaptı ise türk milleti ve türkiye aşkı ile yapmıştır.

fakat konuyu nerden ele alırsak alalım bir haksız rekabet söz konusudur. taraflardan biri peygamberdir ve arkasında allah gücü vardır. her harekinde allahın rızası ve yardımı mevcuttur. diğer taraftan atatürk ise muhtaç olduğu kudreti damarlarındaki asil kanda bulmuştur.

örnekler çoğaltılabilir ama
herşey bir yana güç ve otoritenin menşei farklıdır. bunu tartışan manyaktır delidir.

atatürk ile mukayese edilecek kişi benim gibi sıradan olmadıdır ki bir sonuca ulaşılabilinsin.

hz. muhammed'in rakipleri ise güç ve kudretini yine aynı ilahdan alan diğer peygamberler olmalıdır.

her şeyi geçtim hz. muhammed'i tacir muhammed olarak atatürkü ise bir subay olarak mukayese etmek dahi saçmalamakla sonuçlanacaktır. barcelona fc ile türk hava yollarını mukayese etmek bile daha mantıklı.

lan olm az akıllanın lan.
peygamber ile önderi ayıramamaktır. tıpkı diğer hiç bi boku ayıramadığımız gibi.
(laik-dinsiz, dindar-yobaz, çağdaşlaşma-batı özentiliği...)
bu mukayeseyi yapabilmek kurtulus savasina dinini korumak icin girip sehid olan binlerce muslumana hakarettir.
(bkz: kemalist mukayesi) *
ilkokul çağlarında çok normaldir.
cahil bir islamcı ve cahil bir kemalist* muhabbetinin bitmesine ramak kala çamura yatıp bilgisizliklerini örtmek için yaptıkları boş,saçma,gereksiz,faydasız kıyase örneğidir.
bu başlığa entry girmenin bile mantığı yoktur ama bu mantıksızlığı açıklamak için entry girmek gerekiyor..
genel olarak yersiz bir girişimdir. ama skorun eşit olduğu durumlarda var.
(bkz: anlaşılamamak)
zaten anlaşılsalar bu başlık var olmazdı.
hangi konuda? diye sorulasıdır.
elma ile domatesi kıyaslamak gibidir.
(bkz: atatürk ü mü kurtarırsın hz muhammed i mi)
iki nadide cam eseri birbirine vurdurmaktır, usulca yerinde durmasına izin vermek varken...
başlı başına saçmalıktır. gereksizliktir.
Hz Muhammed alemlere rahmettir. peygamberdir. Allahın elçisidir.

Atatürk bizim önderimizdir. ondan asırlar sonra gelmiştir. mukayese etmek gereksizdir. ikisininde yeri bambaşkadır.
(bkz: coca cola mı şarj aletimi)
gerizekalılığın genel müdürlüğünde boş kontenjanları doldurmaya çalışmak.
Mantığın ve aklın bittiği yerde bu mukayese başlar..
sadece ne söylediğini bilen kaliteli objektif yazarların seviyeli bir şekilde güzel yönleriyle yapabileceği ama yinede gereksiz olan eylem.
(bkz: x vs y diye başlık açıyorum dikkat çekiyorum)
(bkz: senden bi bok olmaz evladım)
ben dahil bir çok arkadaşımın, askeri okul mülakatına girdiği halde karşılaşmadığımız soru. bu düzmece soruyu üreten nifak tohumcuları, -hz. muhammed(sav) yüce dinimizin yüce peygamberi, atatürk eşsiz ve en büyük ulu önderimiz yüce türk büyüğü- şeklinde cevap verilebilerek, mars edilir, artık tohumlar bir taraflarına kaçmıştır.
pekala da karşılaştırılabilir, ikisi arasındaki en büyük fark: biri kendisine verilen emirleri yerine getirip sadece kendisine söylenenleri iletiyordu yani sadece bir elçiydi. diğeri; vatanını, milletini kurtarmak ve bağımsızlığa kavuşturmak için kimseden izin istemedi emir beklemedi hatta çoğu zaman bu yolda yalnız kaldı yani liderdi.