bugün

Bırak başkasının dinini okuyup öğrenmeyi, kendi dinini bile kulaktan duymalarla bildiğini sanan maldır. Kendi gibi herşeyi kulaktan dolma öğrenmiş anası babası hristiyanlar puta tapıyor, hristiyanlar günah çıkarıyor, incil değiştirildi gibi bir sürü masal anlatmıştır, oda mal gibi inanmıştır.
Eğr Müslümanım diyorsan, hristiyanlığıda öğreneceksin.
Eğer ateistim, deistim, agnostiğim vs diyorsan, hepsini öğreneceksin ki, dediğinin bir değeri olsun, hepsini okudum, ona binayen seçimimi yaptım diyebilesin.
Yoksa komik olmaktan öteye gidemezsin.
Islamı savunanlardan bazıları sadece kuran yeterlidir diyemiyor. Mealide tek başına anlayamazsın tefsir lazımdır diyor o da yetmez rivayetler de gereklidir diyor. Ilavenin sonu yok. Bu kafayla katolik, Ortodokstan farkın da yok.
Hristiyanlığın ilk yıllarında insanlar, birbirlerine karşı yaptığı kötülükleri, iftiraları vesaire topluluk önünde birbirlerine itiraf ederlermiş fakat olay bir süre sonra kavgaya yol açtığı için sadece kendileri vicdanen rahatlasınlar diye bunu kapalı bir ortamda papaza itiraf etmeye başlamışlar. Olay sadece bundan ibaret, vicdan rahatlatmadır yani.
Kuranda hüküm vermek için 4 unsur var denmiş. bunu beşer mi söylemiş yoksa kuran mı? Hangi ayette yazar bu unsurlar.
Allah ve rasulunun koyduğu yasaklar konusunda mesaj geldi cevabımı aynen burayada yazayım. Bozuk anlayış belki düzelir.
enfal suresi ilk ayete bakarsak
sana ganimetler hakkında soruyorlar. de ki: “ganimetler, allah’a ve resûlüne aittir. o hâlde, eğer mü’minler iseniz allah’a karşı gelmekten sakının, aranızı düzeltin, allah ve rasûlüne itaat edin.” burada allaha ayrı ganimet peygambere ayrı ganimet manası yok elçi ve allah bir. ya da tevbe suresi ilk ayete bakarsan allah ve rasülüyle anlaşma yapmaktan bahseder kuran. ikisi ayri değil birdir. sizin anladığınız yorumsa hem peygamber ayrı hüküm koyar hem de allah ayrı hüküm koyar. kuranla çelişen bir durumdur. umarım anlamışsınızdır.
Hristiyanlıkta günah çıkarma müessesesi şöyle çalışır gidersin oapaza günahını anlatırsın papaz dinler sonra sorar sana pişman mısın diye evet pişmanım dersen der ki bir daha yapmazsan tanrı günahlarını affedecek. islamda ki tevbe olayının benzeri yada kökenidir diye biliriz.
Allah'ın dininde Hüküm vermek için 4 unsur vardır diyenlerdir.

Muaviye denen şeytanın uydurmaları din sanan Zerzevatın Müslümanları Ehli sünnet diye ayırarak zaten Allah'a en büyük şirki Koştuklarının farkında değiller.

Allah'ın Kitabı açıktır ve Kişi Bildiği kadarı ile Sorguya çekilir. Hani şu Sünnet adı altında Arap geleneğini benimsemiş kişilerin Söylediklerinden Asla sorumlu tutulmayacağız.

Kuran'ı açıp okuyan biri bilir, Ve elçi dedi ki: "Rabbim gerçekten benim kavmim, bu Kuran'ı terkedilmiş (bir kitap) olarak bıraktılar.'' Aynen Kuran'ı bırakıp ne kadar gereksiz adam varsa Eteğine sarıldılar.

Ayrıca Asıl günah çıkarma Seansı görmek isteyenler GüneyDoğu Anadoluya bakabilirler.
Lafı fazla uzatmadan anlamayan mallara tekrar söyliyeyim. Hristiyanlıkta rahiplerin günah çıkarması yoktur. Kişi gider, günahlarını itiraf ederek günahlarıyla yüzleşir, rahipte onun adına bağışlanması için dua eder.
Kimse kimseye günahların çıktı diye ne bir söylemde bulunur, nede garanti verir.
Aradaki farkı anlayamıyorsan bu senin mallığındır.