bugün

(bkz: lanet olsun içimdeki insan sevgisine)
kesinlikle ilahi adalettir. insanı acımasız yapar ve bencilliğe iter.
aynı derdi sen de onunla bir çekersin, onu anlayacağını düşündüğü için bir tek sana anlatır, gece 3-4 arar uykunu böler onu dinlersin. ama tabi sen anlatmazsın, iyice üzülmesin dersin. onun anlattıkları iyice içini yakar. ses çıkartmazsın. gidip yanında kalırsın bazen, ağlarken sana sarılır da ağlar. sen ağlamazsın, içine akıtırsın göz yaşlarını. sonra beklenen olur, dualar edilen şey gerçekleşir, iyileşir annesi. ama senin baban daha da kötüye gitmektedir. o her an derdini anlatan insan yok olur bir anda. selam bile vermez olur. yolda görmezden gelmeye başlar. o zaman dersin ki işte, yüreğinin ta en içinden gelen sesinle; hepinizi allaha havale ediyorum. bir daha çıkmayın karşıma, sildim seni ve senin gibileri.
allah a derdim var diyen herkesin yanında olan ama kendi derdine benim allah ım var demesini çok iyi bilir. şartlı reflekstir aslında. sonradan öğrenilenlerden...he bi de,

(bkz: şu an ağlıyorum biliyor musun)
iyilik yap denize at balik bilmezse halik bilir.
hayatını yeniden gözden geçirmeye sebebiyet verecek olan durumdur.
insanları tanımak için yaşanabilecek kötünün iyisi bir durum.
böyle bir olayın ardından arkadaşlarını tekrar seçersin.*
bu yüzden herkesin derdine koşmamak gerekir zaten tamamen saçmalıktır. o insanlar ömür boyu benim yanımda olacaklar mı hayır.. ben her ağladığımda gel sana omuz olayım diyecekler mi hayır.. ki olsalar ne yazar, insan bi yaştan sonra kendi derdine merhem olmayı bilmeli..
tek başına olan insan en zor duyguları yaşayan insandır tabi. diğerleri de bildiğin orospu çocuğudur.*
tamamlayıcı bir durumdur. herkesin derdine koşuyorsanız, iyi davranıyorsanız, yardım istenmeden yardım ediyorsanız,
arkadaş, iş vb. bütün ortamlarda basit olarak görürler sizi, yani hep elde var mantığı olarak yürür biraz, o yüzden zor günlerinizde beklentileriniz olur, ama kimse olmaz yanınızda..
olmasınlar da dert etmeyin, en kısa zamanda, birilerine bağlı olmadan,
birilerinin onayını almadan bir şeyler yapmayı,
yalnız olduğunuz zaman mutlu olmayı,
kendinizi onaylayan da siz, bir sonraki gelişim kriterini belirleyen de siz olmayı öğrenin..
ayrıca (bkz: iyi gün dostlarım tutmayın elimden)
'3 kuruşluk insana 5 kuruşluk değer verirsen aradaki 2 kuruşa seni satar, göt gibi kalırsın ortada' manasına da gelen zor bir durum.
(bkz: kendi işini kendi görmek)
birisi acıma acınacak duruma gelirsin deyince ters ters bakardım..yardım etmenin ve destek vermeyi derecelendirdim artık,abartmadan kararında yapmak en doğrusu..
(bkz: yalnızlığın anlaşıldığı anlar)