1. 1.
    kimse kusura bakmasın ama yarak gibi muhaliftir. hem ayranım dökülmesin hem götüm sikilmesin kafasında. ama gerçekler öyle değil.
    bak şimdi açıklayayim.

1. akp hala en çok seçmeni olan partidir.
    2. hdp meclise giremezse akp doğudan 70-80 kadar vekil alacaktır.
    3. akp olur da başkanlık seçimini kazanırsa ve mecliste yaklaşık 400 vekile sahip olursa o zaman bugünkü hali mumla ararsınız.
    4. başkanlık seçimi için meral ya da muharremin ikinci turda kürt seçmene ihtiyacı var. burada yüzde 10 luk bir kesim söz konusu çünkü.

şimdi sen ya diktatörlükten yana olursun ya da hdp yi kabul etmek zorundasın.
    bunun dışında başka bir olasılık hayalcilikten öteye gidemez.

o yüzden muharrem ince yi bırakın da siyasetini yapsın. onun sizin kadar aklı yok da o yüzden demirtaş çıkışları yapıyor öyle mi. hdp mecliste olsa da olmasa da kürt sorunu devam ediyor. bu iş önünde sonunda siyasi yolla çözülecek. belki 10 yıl belki 50 yıl ama çözülmek zorunda.

ha yok ben muharrem ince 'nin o çıkışlarını kabul edemiyorum diyorsan da muhalif rolü oynama şurada.
    5 -4 ... ruh okuzu
  2. 2.
    Sallamayın lan. Bu ülkede pkk'dan başka bir problem yok bu konuda. Kürt sorunuymuş. Kıçlarından ürettikleri bir element. Aha ben bir Kürdüm. Okuyorum, evleniyorum, düğün yapıyorum, memur oluyorum, asker oluyorum, subay oluyorum, milletvekili oluyorum, bb-cb olabiliyorum. Hiç bir şeyime Kürt olduğum için engel yok. Ha Kürtlükten dolayı ailemize yapılan şeyleri gördüm. Ama bu halk içerisinde olan beyinsizlik. Tüm millete yıkılmaz. Her milletten şerefsiz çıkıyor. Ulan ben bir Kürt olarak hdp'ye bu kadar sahip çıkmam sen çıkmışsın. Unuttuysan hatırlatayım: hdp = pkk!
    3 -4 ... abdullahyuksel
  3. 3.
    partiyi kapatsin devlet. ben mi partiyi açık tutuyorum.

iki seçenek var dedik. ya akape diktatörlüğü ya da hdp yi kabullenme. hangisini seçmek istersen seç.
    1 -3 ... ruh okuzu
  4. 4.
    Üstlerini başlarını da yırtsalar hdp barajı aşar ve meclise girer.
    Millet ittifakı cumhur ittifakından fazla vekil çıkarır.
    1- ikinci turda hdp ne yapar?
    Belli pazarlıklar sonucunda erdoğanı destekler mi ? Selahattin demirtaş megri megri trt' de saz çalar mı?
    2- erdoğan seçilirse hdp ile ile koalisyon yapar mı?

Kısacası barajı geçmiş hdp kilit partidir.
    Onun için boşuna ırkçılık yapmayın.

Not: hdp ve erdoğan mı? Yoksa hdp ve muhalefet mi ? Hani vardı ya: "akil adam, analar ağlamasın, oslo - habur. " Bir hatırlatayım dedim.
    1 -3 ... eratosthenes
  5. 5.
    çelişkili muhalif. hem erdoğan i istemiyor hem hdp yok olsun istiyor. ikisi birden mümkün değil.
    1 -1 ... ruh okuzu