bugün

bilindiği üzre,
"insanı hayvanlardan ayıran tek şey, insanın düşünüyor olmasıdır."
gibi bir iddia vardır ve insanı hayvanlardan ayırmaya çalışmak,
hayvanları aşağılık görerek, kendi türünü yüceltmeyi denemek,
şahsi kanaatimle, aşağılık bir durumdur.
olduğun yolu, olmadığın bir yola sürükleyerek,
ve bunu da yanlış bir yola geçerek becermeye çalışmak, akılkarası olmaktan başka birşey değildir.

peki,
insan nedir?

Hayvanlar > Omurgalılar > Memeliler > Primatlar > insansılar > insan.

konuyu çok bulandırmadan bir kaç soru sormak istiyorum;

hayvanlar üzerinde yapılan içgüdü ve düşünme deneylerine oldukça uzağım.
fakat, onları düşünmüyor olarak atfetmeden önce, düşündüklerini insanların anlayabileceği bir dil ile söyleyemiyor olmaları önermesi aklımı kurcalıyor. hayvanların da insanlar gibi, kendi aralarında haberleşmelerini sağlayan dilleri vardır. insanlar hayvanların dillerini anlayamazken, hayvanlar için de aynı durum geçerlidir. -burada beden dili için ayrı bir kapı açılıyor.- türler içi iletişimi bile becerebilen hayvanlar için, 'düşünmüyor' yaftası biraz fazla düşünmemektir sanırım.

ayrı bir iddia olarak şunu söyleyebilirim;
insanları hayvanlardan ayıran tek şey, insanların medeniyet kurmuş olmasıdır.
insanları hayvanlardan ayıran iki şey; baş parmak kabiliyeti ve de kin gütmek.

maymunların da baş parmak kabiliyetleri vardır ama insanlarla mukayese edilemeyecek kadar dengesizdir.

hayvanlar kin tutmaz.

bunlar haricinde başlıktaki iddaayı çürütecek olursak; aslanların organize bir biçimde avlanmaları düşündüklerini gösterir kanaatindeyim. zira sürüdeki en güçsüz hayvanı bulmak ve onu istedikleri yoldan sürüden ayırıp avlayacakları noktaya getirmek, akıl göstergeleri olsa gerek.
(bkz: benim hayvan hep seni düşünüyor)
(bkz: hindi gibi düşünmek)
yalan iddaa. bizim ahırdaki inekler kendi aralarında dedikodu bile yapıyolardı.

* köyün yeni boğasını gördün mü bi mal var eşşeğin ziki kadar
- sus kız hamileyim seneye inşallah
* yarın randevum var çok heyecanlıyım ay ay!
- bak bu halimle beni de azdırdın, düşüttürecen bana buzayı. valla önce osman amca ziker beni sus sus.
ilginç bir teoridir. Belki de hayvanlar aslında zekidir. Teknolojiyi geliştirmenin uzun ve acılı bir sondan başka birşey olmadığını bilecek kadar.
düsünecek hic birseyi kalmayanlarin düsünecegi sacmaliktan daha basit bir düsüncedir. "ben insani en mükkemel sekilde yarattim" diyor allah. o zaman insan en mükemmeldir. kendini ben hayvan yada sürüngenler katagorisinde yada maymunlardanim diyenlere sözüm yok. onlar öyle düsünüyorsa öyledir zaten. bunu almanlar´in su düsüncesine benzetiyorum:

bildigim birkac türk, yasli almanlara soruyor:

t- neden zamaninda cocuk yapmadiniz?
a- e köpegim varya!!!
t- tamam ama simdi yalnizlik cekiyorsun.
a- sözümü dinlemeyen bir cocugum olmasindansa köpegimi tercih ederim.
t- doynk?

yani bu mantikla hayata bakan ve hayvani insandan üstün gören, neredeyse et yemeyin derecesine kadar vicdani sisen hayvanlari düsünmek belki daha akillicadir. yakinda inekten süt almayin, aridan bal almayin, koyundan yün almayin diye insanlar ayaklanirsa hic sasirmam. ari bee animasyon filmini izleyin belki ne demek istedigimi anlarsiniz.
(bkz: earthlings)

http://www.facebook.com/h...?v=85747129707&ref=nf
zekanın yanlış türde evrimleşmesi, doğanın en büyük hatası oldu. insan denen primat hem kendi türünü hem de diğer türleri hızla yok etmeye devam ediyor.
insan olduğunu farketme olayıdır.

(bkz: insan düşünen hayvandır)