bugün

Evet efendim, sözlükte yazılan üç girinin birinde kullanılan taviz kelimesi mantıksal bağlam olarak yanlış kullanılmaktadır.

Şöyle ki: Türkiye kuruluş itibari ile halkı içindeki bireylerin eşitliğini öne sürmüştür. Buna rağmen ülke içinde anlayamadığım şekilde Türkiye Türklerindir vs. tarzında mantıksal temeli olmayan şeyler türemiştir. Mantıken düşünürsek bu ülke vatandaşlarının hepsi eşittir ve eşit haklara sahip olmalıdırlar. Benim bir Türk olarak Türkçe eğitim hakkına sahip olmam ama bir kürdün buna sahip olmaması mantıksızdır. Bu insanlara zorla Türkçe öğretmemiz trajikomiktir. Ne hakla biz bunu o insanlara dikte ettiriyoruz. Bir dönem kürtçe'nin yasaklı olmasını saymıyorum bile...

Bir de şu argüman var ki gülmekten öldürür. Neymiş efendim neden sadece kürtler istiyormuş. Yiğido burada olay sadece onların isteyip istememesi değil, senin bunu vermemiş olman. Sen ver de istemeyen yine almasın...

Kürtçe bilimsel bir dil değilmiş, yeterli olmazmış, o dili öğrenip ne yapacaklarmış... Bu ne kadar saçma salak bir düşüncedir arkadaş. Sana ne yaa... Sana ne? Adam ne yaparsa yapar, bırak kendisi karar versin. Başka insanlar yerine düşünme hakkını kim veriyor sana?

Daha anayasamızda çağa uygun bir azınlık tanımı bile yokken biz her şeyi, yaptık kürtler sorun çıkarıyor oluyor. Olum ülkende 15 milyon kürt var sen onlara hala Türk diyorsun. Sen daha sorunun temelinde bile iyileştirme yapmamışsın, sonra sorun çıkınca auuuu. 15 milyon orta çapta bir ülke demek sen neyin kafasındasın.

Azınlık ile sorun yaşayan tek toplum biz değiliz, bunun dünyada başka örnekleri de var. Bakalım onlardan ders alalım. Nedir yani bu adamlar da sırf can sıkıntısından terörist olmuyorlardır herhalde. Bilimsel yaklaşalım, çözümü vardır mutlaka...

Bir de diğer konu var ki şu sıra çözüm karşısında argüman olarak kullanılıyor. "Bir sürü şehit verildi, binlerce insan öldü." Hiç sordunuz mu kendinize bu insanlar neden öldü? 20 yaşında ölen bu çocuk neden öldü? Yukarıdaki saçma sapan sebeplerin de dahil olduğu saçma sapan sebepler silsilesi yüzünden öldü. Peki o öldü diye bu ülke ne kazandı? Hiçbir şey. Alenen hiçbir şey. Sadece arkasında kalan gözü yaşlı insanlar... Ölen her insandan sonra da sorun daha çözülmez hale geldi. Şimdi düşün bakalım o insanları biz kendi elimizle, bu sorunu daha da büyüterek ve tamamen duygusal sebeplerle dolaylı olarak öldürmüş olabilir miyiz? Benim altından kalkamadığım şüphelerim var.

Şimdi gelelim taviz mevzuuna. Şimdi efendim cumhuriyet kurulurken, hadi o zaman olmadı ondan 20 yıl sonra verilmesi gereken hakların sonunda iade edilmesi taviz midir? Bir ülke kendi milletine nasıl taviz verir? Sen zaten vermen gereken bir şeyi vermemek için nasıl ben taviz veremem dersin...

Bunlara gerek yok beyler, kan hiçbir şeyi çözmüyor yeter artık. Bırakalım her şeyi bir kenara. Bu ülke hepimize yeter. Beraber daha güçlü ve daha özgür bir Türkiye olalım.
Kafası yerine kıçıyla düşünenlerin beğenmediği tespit. Düşünmek için seninle aynı yerini kullanan bazı beyinsizler bu işi çok önceden yapmış olsaydı, öyle bir şerefsiz de olmayacaktı. Ne yapalım yani o herifin posterini açmasınlar diye insanlar ölmeye devam mı etsin? Teslimiyet süreciymiş... Bir devletin halkı ile barışmasını böyle gören zihniyet, ancak ve ancak teneşir siyasetçisidir. Yazık o ölen insanlara...