bugün

erkeklerin normal konuşma seyrindeyken güzel bir kızla karşılaştıklarında yada tlf görüşmesi yaptıklarında birden moda girip kibarlaşma durumlarıdır.

(bkz: incelde kıçıma gir)
-lan mna kodumun evinde telefon çalıyooooo baksanıza aloooooooooooooooooooooooooo, ulan kimse kaldırmasın emi ben bakarım...

-alööööğ
+ben akbanktan avukat birsel hanım, babanızın kredi sözleşmesiyle ilgili konuşacaktım.
-evet, buyrun hanımefendi.
+hedelehödölö medelemödölö lütfen babanıza iletiniz.
-tabiki söylerim nedemek.
+ama kesinlikle hedehödödehödöhede, selamlarımı iletirsiniz, teşekkürler.
-nedemek rica ederim, iyi günler....... şey birsel hanım müsaitseniz yanınıza geliyim tanışalım benle halledin durumu olmazmı? ... ? alo? kapatmış kahpe...
tipik bir türk erkeği tavrı.
her güzel de sanki kibarmış gibi geliyor insana bir sebebi de budur.
numaradan ibaret olan eylem.
(bkz: ne koparirsam kardir)
yurdum insanının bilinç altında sürekli besleyip büyüttüğü, her karşısına çıkan kadını acaba götürürmüyüm fantezisiyle ortaya çıkan yapay kibarlık, olası bir birleşme sonrası da kendiliğinden ortadan kalkan durum.
bir başka değişle yapmacıklaşmaktır.

hani kızlarda bu yapmacık modu nasıl yiyor onuda anlamış değilim.
armut gibi anlaşılıyor aslında.
gerçi onunda açıklaması var
+aksanım böyle şekerim...

+olm bana bakın bir el daha atarım ondan sona portarım...
-la bi dur amk oyun bitsin öyle giden...
+olm kızla buluşucaz dedik ya ibnelik yapmayın...
-taam sitir git...
zırrrr zırrr
-bi susun lan ibneler manita arıyor...
+tısssssss...
-alöv aşkım... hazırlanıyorum 12 de ordayım, balım.
muck...
sadece güzel kızlar karşısında kibarlaşmak abazalık ama tüm kızlar karşısında kibarlaşmak bir beyefendilik göstergesidir.
cılız karaktere sahip,kendine güveni minimuma bayağı yakın olan insan modelinin içeriksiz olanı.
kadınların erkekler üzerindeki etkilerinin kanıtıdır.
gereksiz bir durum. götün teki de olsa, piçin tillahı da olsa yeni tanışılmış birisine yapılan konuşma şekli biraz değişebilir. hayır tamam, insanız, 'naber la göt' diye de tanışılmaz da e bu da çok riyakarca gibi. ne bileyim, ne isen onun gibi ol gibi bi şey. mevlana negzel demiş, ben diyemedim.
demem o ki, sevmem böle gereksiz kibarlıkları, kırılmaları, incelikleri...