bugün

görsel

Swh...
Üşenmedim dün bundan yaptım. Yedikten sonra anladım ki bununla uğraşmayıp o malzemeleri blende edip shake yapsaydım aynı tadı elde ederdim. Bu kadar tatsız bir malzeme olamaz.
Çok lezzetli ve hafif bir tatlı. Baklava ve güllacı yan yana koysalar güllacı yerim sadece. Damak zevki meselesi.
Bana güllaç övmeyin.
Ramazanı iple çekmemim müsebbibi .
Ben severim. Baklava kadar lezzet bombası değildir elbette. Kaldı ki baklava da yedikten sonra içimi bayar(en iyisini yerinde yemiş biri olarak diyorum ).
kendine has tadı ve görüntüsü olan bir tatlıdır güllaç. Sütlü tatlıları sevdiğim için zevkle yerim.
Hafif bir tatlidir. Lezzet puanim 10 uzerinden 5'tir.

Yani olsa da olur, olmasa da...
Bir kış baklavası değildir, balon bir tatlıdır sadece ramazan dan ramazana gündeme gelen bir tatlıdır, şahsen başarısız bir tatlı olduğunu düşünüyorum, lezzetli görüntüsünün altında sadece damakta ısıtılmış süt tadı hissettirir.
Olmasa da olur.Hadi ramazana özel bir tatlı olsun diye bunu bulmuşlar.Olsa yemem olmasa aramam o derece uzağım.
ben severim. Fırın sütlaç yahut içinde rahiya (damlasakızı, limon/portakal kabuğu vs.) olan bir sütlaç kadar lezzet şöleni değildir elbette.
fakat zarif ve naif görüntüsüyle göze de hitap eden bir tatlıdır güllaç. sütlü tatlıları sevdiğim için zevkle yerim.
Hiç sevmem. Islak peçete.
yufka bulamacı da denir buna.
cok guzel olsaydi sadece ramazan'da degil her zaman yapilir yenirdi.

muhtemelen ramazanda agir tatlilar yiyip gebermeyelim diye bunu icat etmisler.
Abartılmış balon bir tatlı.

Sevmedim hiç. Bu saatten sonra da sevmem.
Tatlı mı. Eminmisiniz.
Ben yerim yav güzel oliyir.
Çok severim. Ancak her zaman yiyemiyorum. Geçmiş zamanlarda çöp tenekesinin yanına koyulmuş gördüm. Beynimden vurulmuşa döndüm. Bu lezzet çöpe atılır mı? Bu kadar mı zevksizsiniz arkadaş. Sütlü olsun. Ekmek atıp yiyeceksin arkadaş.
bir ramazan geleneği olan tatlı. tarafımca hiç sevmediğim tatlı.

tarihten bir sayfa:
"Güllaç, saray mutfağına ilk kez 1489 yılında alındı. Kastamonulu Ali Usta, elinde kalan yufkaları, saray görevlilerinin Kastamonu gezisi sırasında şekerli sütle ıslayıp bir tatlı haline getirdi. Orada bu tatlıyı beğenen saray görevlileri, bu tatlıyla beraber Ali Usta'yı da saraya tatlıcı başı olarak götürdüler."