bugün

gözümüze elle bastırdığımızda ortaya çıkan kare, yuvarlak mor, turuncu v.b farklı renklerde ortaya çıkan şekillerdir. internette aradım pek bir şey bulamadım, acaba rahatsızlık bende mi var diye arkadaşa sordum ondada aynı şeyler oluyor.
her bastırdığımda gözümün önüne depeche mode gelmesidir.
yıldızlara benzer şekiller de çıkmaktadır.
avuç içiyle göz çukurlarına baskı uygulayınca göz dinleniyor deniyordu hızlı okuma kitabında.

baskıyı yapınca direk göze değil tabi, 1-2 dakika sonra ilginç şekiller ortaya çıkınca bırakın diyordu.

hipotezi öne atalım öyleyse: göz içi basıncının değişiminden ötürü sinirlere etki eden basınç, sinir iletimi simülasyonu yapıyor olabilir.
yetkililerden bilgi aranıyor.
göze bastırılması sonucu o bölgedeki sinirler uyarılıyor. normalde o sinirler görüntü geldiğinde uyarılır ve beyin o görüntüleri işleyerek algılar. göze bastırdığımız zaman sinirleri uyarmış oluyoruz ama göz kapalı olduğu için görüntü gitmiyor. sinirler beyne uyarıldığına dair bilgi gönderiyor. beyin görüntü geldiğini sanıyor ama göz kapalı olduğu için görüntü gelmiyor. bunun üzerine beyin her şeyin yolunda olup olmadığını denetlemek üzere daha önce görmüş olduğu renk ve şekilleri işleyerek sinirlerin çalışıp çalışmadığını test ediyor.
Sarı, turuncu ay, güneş gibi şekillerdir. Bazen yarısı kaybolur sonra birden gelir.
Başlıktaki elle kelimesi kadar anlamsız şekillerdir ama hoşumuza gider o ayrı.
Bir tek ben yaparım zannettiğim ama tüm insanlığın yaptığı şeylerdenmiş. Çok tatlılar.
uzaydasınız gibi, garip.
Eskiden bilgisayarlarda böyle yıldız yağıyormuş gibi ekran koruyucular vardı. Onları hatırlatır bana. Sonra bi de sürekli prizma çiziyormuşçasına değişik görüntülerde oluşur.