bugün

gözlerim bozuk olduğu için lens takmayı tercih ediyorum gözlük yerine, lens hem estetik hem de ekonomik.. (öğrenci milleti işte pintilik hat safhada ama estetik de pek bir önemli; lensler renga rengarenk bla bla)

lenste hijyen çok önemlidir; lens kapları hergün temizlenmeli, içindeki lens suyu değiştirilmelidir. lens gözdeyken fazla göz kurcalanmamalı, uzun tırnakla lens takıp çıkarmamak gerek..
(az buçuk sosyal mesajımızı da verdiğimize göre asıl konuya gelelim.)

hijyenik lens kullanımının bilincinde olduğum halde pintiliğim hat safhasına varmış, lens suyum bittiğinde lens suyu almak yerine su bildiğimiz su kullanmıştım -ama musluk suyu değil damacana suyu, hassasım bu konuda?!-. bu pintiliğimi paylaştığım bir hoca ise tükürüğün daha hijyenik olduğunu tükürükle dezenfekte edip lensini tak şeklinde öneride bulunmuş, bu öneriyi de dikkate almıştım doğrusu, itiraf ediyorum.

bu durum böyle -gel zaman git zaman- devam etmişti, pintilik kalıcı bir karakterdi sanırım o sıralar bende, bir eczaneye gidip solüsyon almadım alamadım.

bir gün gözümde lens, gözlerim nasıl kaşınıyor..
kaşı kaşı kaşı.. hart hurt.. kaşı kaşı...
ve gözüm kıpkırmızı olmuş -kan oturmuştu-, aynaya bakarken kendimden korkar olmuştum çünkü kırmızı bir göz bebeğim vardı.

göz doktoruna gittim. göz dokturu: gd, ben: bbsd
gd..: ne yaptın sen bu gözüne, göz bebeğinde bir damar oluşmuş?!
bbsd: geçicek mi bu damar peki?? (çok evhamlı bir insanımdır sağlık konusunda)
gd..: düzelmez oluşmuş damar belki küçülebilir.
bbsd: hani vücut kendini yeniler, yabancı cismi dışarı atardı??
gd..:bu her organ için geçerli değildir, göz hassas bir organ.

çenem düşmüş, baya sinirlenmiştim hem bilim adına biyolojiye olan güvenim sarsılmış hem de doktorun karşısında kör cahil durumuna düşmüştüm -gözlerim zaten meçhullerde-..

1 hafta lens kullanmamam gerektiğini söyleyip yazdığı reçeteyi açıkladı; bilimum göz damlası, göze sürülen merhem vermişti.

ve son bir sorum vardı doktora..
kör cahil(bbsd): bunları tok karnına mı daml.. (dilim varmıyor cümleyi tamamlamaya-gülücük değil başka bir şey bu-)