bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  güney azerbaycandaki türklerin bağımsızlık fikirlerini fiiliyata geçirmeye yönelik oluşumdur. son olarak liderleri sınır dışı edilmiştir. bununla ilgili yayınladıkları mesaj aşağıdadır:

  GAMOH lideri Dr. Çöhreganlı'nın sınır dışı edilmesi ile ilgili Güney Azarbaycan Milli Uyanış Hareketi'nin resmi beyanatı

  40 milyonluk Azarbaycan Türkü'nün milli istiklali uğrunda insanlık kurallarına tam uygun olan haklı mücadelesinin en hassas çağında ve Güney Azarbaycan Türkleri'nin itirazlarının Fars faşist rejimi tarafından vahşice dağıtılması, katılımcılara karşı kanlı cinayetlerin işlenmesi arifesinde Güney Azarbaycanlılar'ın kardeş devletlerden destek umması çok doğaldır. Esefle belirtiriz ki, milletimizin en çok destek ihtiyacının olduğu bir zamanda, Güney Azarbaycan Milli Uyanış Hareketi'nin lideri, Dr. Çöhreganlı'nın ziyaretinin tamamen yasal olmasına rağmen, Türkiye ve Kuzey Azarbaycan hükümetleri tarafından göz altına alınarak, sınır dışı edilmesi gibi bir ayıp işlendi.

  Tahran Fars şovenist rejiminin tehditleri ile Türkiye ve Kuzey Azarbaycan'da hakimiyette olan iktidarların, GAMOH liderine gösterdiği konuk severliği bütün Türk dünyası, özellikle Güney Azarbaycan Türkleri'nin büyük üzüntüsüne sebep olmuştur.

  Güney Azarbaycan Milli Uyanış Hareketi olarak, liderimize karşı son tavrı, bu ülkelerdeki hükümetlerin 40 milyon Azarbaycan Türkü'nün talep ve geleceğine karşı bihaber olmaları ve böylece de büyük saygısızlığı gibi değerlendirmekte ve şiddetle kınamaktayız.

  Bütün bunlara rağmen, GAMOH , her zaman olduğu gibi Türkiye ve Kuzey Azarbaycan'daki Türk Milleti'nin tam desteğini yanında hissettiğini beyan etmekte ve bu desteğin bundan sonra da daha güçlü şekilde davam edeceğine emin olduğunu bildirmektedir.

  Güney Azarbaycan Milli Uyanış Hareketi
  10.06.2006

  http://www.karahilal.com
  ... kara hilal