bugün

sms'in pabucunu dama attıktan sonra arama fonksiyonuyla da faaliyetlerine devam eden WhatsApp'ta paylaşılan verilere göre 1 milyar kişi günde 100 milyon kez WhatsApp üzerinden arama yapıyormuş. bu da gsm operatörlerinin sonunu hazırlıyor gibi görünüyor.

edit: sondan kastım gsm hizmetinin sonudur. buna da açıklık getirmiş olalım.
dışarıda o interneti almak için gsm abonesi olmak lazım ama...
doğru bir önermedir, zira gsm operatörleri artık sadece internet hizmeti vermek üzerime çalışıyorlar. bir çok kullanıcı sadece internet için gsm hattını kullanıyor, geri kalan haberleşme tamamen akıllı telefon sosyal uygulamaları üzerinden yapılıyor.
interneti tulumbadan mı cekicez.
Gsm operatörlerinin gsm hizmetinin sonunun yaklaşması şeklinde değiştirilmesi gereken tespit. Zira firmalar her ne kadar gsm operatörü olarak anılsa da aslında gsm sadece telefon görüşmesini temsil eden bir teknoloji standardı. Tabi kağıt peçeteye selpak dememiz gibi bu firmaların verdiği hizmetide gsm hizmeti olarak biliyoruz.
Neyse, bu saçma giriş bilgisinden sonra şunu söyleyelim, sen mobilsen, mobil iletişime ihtiyaç duyuyorsan ve bu iletişim ihtiyacını gsm araması veya sms ile (mms diye ilkel ve gelişmiş bir versiyonu da vardı ama kullanmazdık pek) gidermeyeceksen internete ihtiyacın var abi.Türk Telekom,vodafone ve turkcell de tam olarak burada devreye giriyor işte. Ptt nin postacılığı geri plana atıp banka olması gibi bu firmalar da arama hizmetini gitgide geri plana atıp internet hizmetini geliştirmek için yırtınıyor. Özellikle de 3g ile başlayan cepten hızlı internet olayının 3.5g ve 4.5g ile iyice bokunu çıkardılar ve çıkarmaya devam da edecekler. Şuan mobil internet hizmetini bu firmalardan almak zorunda olduğun gerçeğini göz önünde bulundurursak bu firmaların sonunun yaklaşmadı gibi birşeyden söz etmek saçma olur.
Bu firmaların sonunun yaklaşması anca şöyle olabilir. Devlet her yere ücretsiz internet noktaları koyar(ttnet wifi gibi). insanlar her yerde beleş internet sömürgesi kurar. Belki o zaman diyebiliriz. Ki bu firmaların aslında en önemli müşterilerinin sen ben değil, her birinde binlerce abone bulunan kurumsal müşterilerin olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, bu firmalara bi bok olmaz abi.
Whatsappta yanlışlıkla elin arama butonuna değmesini de istatistiklere katmışlardır. Ben günde en az 10 defa basıyorum aramaya mesela yanlışlıkla.