bugün

bir medeniyette sanat ne ile şekillenir? geri mi gitsek, medeniyet nedir mi diyelim? böyle zor soruları sorabileceğim etrafımda pek insan yok, sorsam ciddi ciddi düşüneyim diyecek insan da yok. bana gelince; kendime hiç sormuyorum, mahçup olmiyim şimdi. devam edelim.

bi uygarlığın mimarisi kendi hatlarını nasıl bulur? peki ya bu çizgiler bizlere neler anlatabilir?

bla bla bla.. ilk kez italya'da ortaya çıkan sanat akımı.. neden?? neden italya'da çıktı?

17. ve 18. yüzyılda rönesansa akımına tepki olarak ortaya çıkan barok.. niye tepki gösterdiniz? sıkıldınız mı. noldu? neyse.

uzayıp gidecek evetsiz hayırsız sorular. yormayalım kendimizi. devam edelim.

etrüskler.

roma tarihinin en gizemli halkı, döneminin varolan tüm kavimlerinden daha ileri bir medeniyete ve güzel sanatlara sahiptiler. bu burada kalsın.

muhtemelen daha önce duyduğunuz bi yerden bahsedelim roma forumu mö 5 - ms 5 yy arasında çok önemli mimari eserlerin yapıldığı antik romanın el emeği göz nuru bi yer. forum gezimize rastgele bi yerden giriş yaptıktan sonra bahçeleri havuzları derken istemsizce yukarı bi yere çıkıyorum ve şöyle bi manzara var önümde.

görsel

buralarda yürürken o antik roma mimarisini hayal gücünüzle tamamlamak ise size bölüm sonu seçtiren oyunların hissini veriyor. ben antik kentleri gezmeye tek kelimeyle bayılırım, gider bi taşın üstüne oturursunuz, oraya kimlerin ayak bastığını, oralarda ne entrikaların sahnelendiğini, nasıl kıyafetlerle insanların arzı endam ettiğini düşünürsünüz; tamamıyla sizin hayal gücünüze kalmış o kentin ihtişamı.

vedutisti.

veduta italyanca görünüm demek. vedutisti ise evet giovanni paolo panini. bu da burda dursun.

şimdi şuraya bi bakın.

görsel

panini'nin veduta ideata veya capriccio denen düşsel eseriyle ilk buluşmanız için ise şöyle.

görsel

bu eserini ilk gördüğüm anda az önce paylaştığım kendi çektiğim fotoğrafım şimşek gibi çaktı zihnimde ve hemen arşivimi açıp buldum.panini'nin tablosunda venüs heykeli, güzel bir arc, iyon düzeninde sütunlarıyla bi tapınak ve bi kaç figür görüyoruz. onun hayal dünyası ile antik bi kent yıkıntısının tasviri şüphesiz çok etkileyici.

romalılar ve yunanlıların buluşması ise başlı başına ayrı bi serüven.

görsel