bugün

kişi ve geçmiş matematik özürlü olduğu için hiçbir şey elde edilemez. sadece hesaplaşıldığını sanırız.
kişinin, sonuç ne çıkarsa çıksın, alacağını veya vereceğini, gelecek ile yapacak olmasıdır.
''Genel kanının aksine geçmişe yönelik yapılan çalışmalar öyle kolayca her şeyi halletmez. Aksine o dönem ve olaylar neticesinde oluşan davranış ve duygusal kalıpları günümüzde çözmemiz gerekir. Yaptığımız çalışma sadece o olaylardaki ya da süreçteki duruşumuzla ilgili farkındalık geliştirmemize ve bunları bugünümüzde çözmemize yardımcı olur o kadar. Yani siz aslında böyle bir çalışma yaparken şuna niyet etmiş oluyorsunuz; 'Ben geçmişteki hatalarımdan ya da yaşanmışlıklarımdan edindiklerimin bugünkü izlerini görmek, dersleri tamamlamak ve içselleştirmek istiyorum.' Buradan da anlaşılacağı üzere 'ben geçmişe enerji yolladım temizlendim' demek koca bir yalan olur o kadar. Hatta ne kadar uğraşırsanız uğraşın kalıplarınızın hepsini temizleyip halledemezsiniz bazıları kalmalı ki yeni derslerinizi süreçlerinde yaşamanızı sağlasınlar. Aksine bir de evrensel başka bir etiği çiğnemiş oluruz ki bu da adil ve dengeli olmadığımızı işaret eder, o da 'anda kalma' hali. Siz geçmişe gömülüp o zamanların konuları ve oluşan kalıplarla debelenirken şimdiyi ve şimdinin getirdiklerini rahatlıkla kaçırıp fark edemeyebilirsiniz. O zaman, zaten temel etiklerde yaptığımız hatalar bizim süreçlerimizin uzamasına sebep olmayacak mı? Kaldı ki şimdi de durmayarak belki kendimize yeni travmalar da yaratıyoruz? Çünkü her ne yaparsak yapalım bütünlük bilinci içinde kalmamız gerekmiyor mu? Eğer öyleyse geçmişteki ilişkiler ve kişiler yüzünden şimdiki kişiler ve olayları fark edemiyor hatta erteliyor olabiliriz.

Tüm bunlar bir araya gelince enerjinin çalışma prensiplerine bile ters düşmüş oluyoruz. Demek ki en azından yapmaya niyet ettiğimiz bir çalışmayı doğru amaçlar ve gerçekçi yaklaşımlarla yapmalıyız.'' *