bugün

insanı kaçakçılığa sürükleyen, kaçakçılığı iyi bir şey gibi gösteren vahim haberden bir cümledir.

son yaşanan olayları kimse tasvip etmiyordur. ama sanki çiçek toplamaya gitmiş de yılbaşı arifesi onları satacaklarmış gibi de davranmayın. onca PKKlının arasından sessiz, sakin ve bir okadarda güvenli nasıl dolaşabiliyorlar ?

son yaşanan vergi zamlarından sonra herkesin düşündüğü, uygulamak istediği ve kaçak mallara yöneldiği doğru ama biz böyle yaptığımız sürece değişen hiç birşey olmayacak. sadece ülkemiz kaybetmeye devam edecek. birlik olmalı yapılan yanlışlıklara dur demeliyiz. ayrıca bu ülkede işsiz, yoksul ve aç olan bölge Doğu ve Güneydoğu değildir sadece. okadar zor durumda olan Karadeniz, iç Anadolu, Ege, Akdeniz hatta Marmara köyleri de var ama onlar kaçakçılık yapmıyor. alın teriyle kazandığı üç kuruş parayla geçinmeye çalışıyor, şükrediyor. ha şimdi burdan Doğu ve Güneydoğu da olan herkes kaçakçı, tü kaka da çıkmasın. çoğunluk şükrediyor, yaşananlara isyan ediyor. ama askerden, devletten, PKKdan korkuyor sesini çıkartamıyor. kime güveneceğini şaşırmış, arada sıkışıp kalmış.

her defasında Doğu ve Güneydoğu aç, her istediğini yapabilir dersek ben bunda artniyet ararım arkadaş. madem insanları düşünüyorsun gerçekten düşün ve türke, laza, yörüğe ve daha birçoklarına sahip çık. bu ülkede sadece kürt ve alevi ötekileştirilmiyor.
(bkz: alın teriyle eroin kaçakçılığı yapmak)
geçimini sağlamak için kaçakçılık yapmak diye bir tabir olamaz. ben malmıyım kardeş sabahtan akşama kadar eşşek gibi çalışıyorum da vergi ödüyorum diye sorarlar adama.
(bkz: kaçakçılığın legalleşmesi)
(bkz: sarhoş atlar zamanı)
Geçimini sağlamak için fahişelik yapan bayanın arkadaşıdır kendisi.
geçimini sağlamak demeyelim de ona; paranın amına koymak için kaçakçılık yapan diyelim.
Geçimini sağlamak için illa kaçakçılık mı yapmak lazım. gitsin adam gibi bir işe girsin diye cevap verilecek önerme.
en popüler meslek dalının kaçakçılık olduğu bölgeler van-başkale, mardin-nusaybin.
geçimini sağlamak için kiralık katillik yapmak, ekmek parası için orospuluk etmek, çocukların nafakası için uyuşturucu satmak...

oldu mu? olmadı...

zihniyet sorunu var!
bir doğu ve güneydoğu anadolu gerçeği. işsiz gözüken ama bu yolla geçim elde eden çok insan var.
Yavsakliktir, o zaman gecimini saglamayan herkesin kacakcilik yapmasi mi gerekmektedir...