bugün

güzide yurdumuzun ziraat fakültelerinde yeterince hakkı verilmediğine, işlenmediğine inandığım bir toplumsal yara, ekonomik kayıp, zirai hezeyandır.

haklarında öylesine bir boşlanmışlık, koyverilmişlik vardır ki bilmem neresinden başlasam. yine de kısa bir özet geçmek en güzeli.

efendim, genç sığırlar sizlerinde bileceğiniz üzere yaşını almış, erişkinlik dönemine girmiş düve ve danalara verilen genel isimdir. bunların bebekliklerine de buzağı denir.

bildiğiniz üzere bu genç sığır arkadaşlar eğitilebilirdirler. kolay kaparlar, vizyonları ot ve boktan ibaret oldukları için kısa sürede istenen yönde olgunlaştırılabilirler. bir önemli özellikleri de geviş getirebilmeleridir. aynı otu bıkıp usanmadan defalarca ağızlarına getirip çiğneyebilmektedirler. bir süre sonra o ot bok halini almış olsa da bizim sığırlarımız için ilk günkü lezzetini ve kıvamını taşımaya devam eden lezzetli bir besin olarak anılır.

genç sığırların etinden ve sütünden faydalanılır. mesela erkek bir sığır tüm gün boyunca bana mısın demeden, "ne yapıyorum lan ben?", "amacım nedir ulan benim?" gibi soruları sormadan koca bir tarlayı sürebilir. üstelik bu tarlayı sürerken beslemenize gerek de yoktur, arada bir kendi haline bırakırsınız gevişini getirir, doyar.

hindistan'da bu arkadaşlara taparlar. ama türkiye son zamanlarda abd'den damızlık alma yöntemini tercih etmiştir. hatta daha evvel türkiye'den abd'ye gönderilen düve ve danaların genetik oynamaya maruz kaldıkları söylense de ben kopmlo teorisyenlerinin yalancısıyım.

kısaca hizaya getirilmesi gereken araziye traktörle dalıp tabiri caiz ise kamusuna koymak yerine bir sürü dolusu sığır salmak hem ekonomik, hem zirai, hem ticari, hem siyasal, hem de finansal açıdan daha mantıklıdır.

sığır üretimi ise belli çiftliklerde yapılmaktadır. çiftliklerden çıkan sığırlara nerede yetiştirildiğine dair damga basılmaktadır. daha sonra bu sığırlar yurdun ve cihanın dört bir yanına salınmaktadır. hatta geçenlerde gurur duymamız bir gereken bir haber abd'den gelmiştir ki bu sığırlardan bir tanesinin beyaz saray'ın bahçesinde otlamışlığı vardır.

kısaca, bir an evvel gereken akademik ve zirai önemin verilmesine inandığım sığır grubudur.

güzel bir beslenme diyeti için: [http://www.akziraat.com/g...igirlarin_beslenmesi.html]
(bkz: deve düve endeksi)
(bkz: genç sığırlar rahatsız)
bazıları çiftleşemez ver gerilirler.

http://inciswf.com/1296422294.swf

onlara büyüyünce sen de sikersin yeğen demek lazımdır.
sırrı süreyyadan medet bekleyen sığırlardır.