bugün

özellikle evlenirken birden yırtdın dondan çıkar gibi çıkan anlamsız, boktan şeylerdir.

bir bırakın gidin aq. yıl olmuş 2012 hala 100 sene önceki abidik şeyleri yapmak zorunda mıyız? her gelen bir adet dayatıyor.

bırakın bu işleri.
Evlenirken verilen boşuna paralar. Tamam alması iyi oluyordur da veren adama koyar biraz. Sen çalış didin yok efendim nişan pastası yok efendim kurdele eksik balon eksik, bizde gelmeyerek eksik olaydı keşke dedirtir adama.
hep insanı şirin, sevecen gösteren şeylerdir. hıtıtı pıtıtı amayın da amayyınn şok tatlıyıss ne güzel görenek!!

hep merak etmişimdir.. 12.5 yaşından falan beri türk erkekleri 31 çeker. hem de senelerce çeker. bir çok milletin erkeklerinden daha fazla çeker..

neden gelenek ve göreneklerimiz arasında sağlam 31 çekmek yoktur anlamış değilim sözlük. insanların gözüne şirin bir davranış olarak görünmediği için mi?
- yaşlı eli öpmek. hijyenik değil, saçma. saygı başka yollarla da gösterilir. el öpmek saygı derecesi olmamalı. şahsen el öpmem, öptürmeye çalışanı itinayla bozarım. ısrar ederse yüzündeki gülücük donabilir. çoğu kez yaptım, yapmakta kararlıyım. mantığa aykırı şeylerdir çoğunlukla gelenekler.

- kına gecesi isteyen kız modern bir zattı kendinden soğutur. gereksizdir. yüksek yüksek tepelerin ta a. koyayım.

- görücü usulü bahsetmeye dahi değmeyecek derecede mantıksız, insan aklına hakaret.

- bayramlaşma insanları sıkar. belli etmese de herkes sıkılır. yüktür, zaman israfıdır.

- ve daha nice sikimsonik insan buluşu ilkel olaylar silsilesi.
* evlenecek kızın beline kırmızı kurdeleyi üç kere çözüp bağlamak. ciddi ciddi para versen yaptıramazsın. mantık, fikir, beyin uçmuş gitmiş.

* kız tarafının kuaför masrafını damat öder. sebep ?

* yatak odasını kız, geri kalan herşeyi erkek öder, yapar, alır... e t*şşaklarımızıda alın bari ? öldürün, gebertin...
sonra birde "yuvayı dişi kuş yapar"
Kahveye tuz atmak. Arkadaş ne kadar salakça bişey niye yani.
yerde oturan, yatan vs. bir çocuğun üzerinden geçince annesinin telaşla ''boyu kısa kalır, tekrar geç'' demesi.

edit: bu ne kadar gelenek/görenek değil de batıl inanç olsa da yazmadan edemedim. ne saçma ya hu.
kız evi naz evi.

Ben hayatımda bundan büyük saçmalık görmedim.

belki görmüş olabilirim, aklıma gelmedi.