bugün

-iyi günler gazetemizi okumak ister miydiniz?
+hayır okumuyorum. çok saçma şeyler yazıyor.
-tamam iyi günler.(biraz daha uzadı ancak geneli bu kadar.)

yukarıda bahsi geçen diyalog odtü mühendislik fakültesi anfilerinden birisinde gün itibariyle gerçekleşmiştir.

gazete dağıtan çocuk 18-19 yaşlarında körpe bir çocuk olup, yaşıtları dersleriyle, kızlarla ilgilenirken o gazete dağıtarak siyasi fikrini yayma çabasındaydı. acıdım haline ve yazmaya karar verdim.

gazete dağıtmak yerine "siyaset yapmak" "1 mayıs ta eylem yapmak" "bağırmak çağırmak" gibi aktiviteler konulabilir, ki zaten başlık gazeteci çocuktan yola çıkarak tüm bu "ülkeyi değiştirme" gayreti içerisinde olanları irdeliyor.

bunların abileri ablaları gazete, broşür, bildiri gibi kendi zırvalarıyla dolu bağırtıları böyle gençlerin eline tutuşturarak dağıttırırlar. amaçları para kazanmak ve rant sağlamaktır. ve başarılı olurlar da. bu gençler ülkede bir şeyleri değiştirdiğine inanırlar. gerektiğinde kavga ederler, dayak yerler ama yine de dağıtırlar. sonra okuldan siktiri yiyince de kendilerini okul kapısına bağlayıp "okulumu geri verin bana" diye bağırıp çağırırlar.

örnek; bir örgüt kuruyorum bir iki adet kafası çalışan arkadaşımla birlikte. hemen akabinde saman sayfasından bir gazete veya broşür, sonra kimlik bunalımında olan genç topluluğuna hitabeti yüksek bir konuşma, ardından örgütün gelişme süreci. türkiye gibi padişahlıktan cumhuriyete 1 gecede geçen bir devlette bu örgütün güçlenmesi çok çabuk olacaktır. çünkü tek kişi tarafından yönetilmeye şartlandırılmış bir millet 1 gecede kendi kendini nasıl yönetebileceğini kavrayamaz ve kendisini güdecek çobanlar arar.

onlar holdinglerinde yan gelmiş yatarken siz onların fikirlerini diğer insanlara yayma çabasındasınız. güdülmeyi seviyorsunuz çünkü. 1 mayıs 3 mayıs 5 haziran ne farkeder? sokaklara çıkıp eylemler yaparak bazı şeyleri değiştirdiğinizi zannediyorsunuz. jop yiyen sizsiniz, yorulan pisliğin içine batıp batıp çıkan sizsiniz ama işin kaymağını yiyen onlar. devam edin bazı insanları zengin etmeye, devam edin birbirinize düşmeye. evet devam edin.

bunlar tarihte ortaya çıkan tek kişilik devrimleri gerçek zannederek, kendilerinin de devrim papabileceğine inanırlar. bu tarz kitlelerin içindeki enerji hiç bitmesin diye "che guevara " gibi tiplerin bilinçli olarak ortaya çıkartılmış ve devrim yapmış gibi gösterilerek, bu tarz sömürü devletlerindeki gençlerin ilham kaynağı olunması sağlanmıştır. ama bilmezler ve dağıtmaya konuşmaya eylem yapmaya devam ederler.

-iyi günler. gazetemizi okumak ister miydiniz?
(bkz: boş durmak boş koşmaktan faydalıdır)
var mıdır bu kadar safı? kalmış mıdır bu derece gerçekleri göremeyen gerizekalısı?
belki marlborosunu tüttürüp, burger king' den bir menü söyleyerek, şişmiş göbeğine, çok yemekten kalınlanmış dudaklarını büzüştürüp baktıktan sonra masa başında, ota sike gülen ve bok atan liboşlar kadar zeki, çevik ve ahlaklı olamaz kimse elbette...
ama... ya gazete dağıtarak sadece insanların haber alma özgürlüğü ve kendini tanıtma serbestisinden yararlanıyorsa sadece... yok canım kesin, ülkenin düzeleceğini düşünüyordur. böyle metodist bir amaç, ''o''nların akılcığı(!) ile çatışır. diyen kişinin, bir türlü hazmedemediği kişidir.
(bkz: hazımsızlık)
(bkz: sindirim problemi)
bir kişiyi bile bilgilendirebiliyorsa en erdemli kişidir.
(bkz: 20dk)
(bkz: gaste)
yaşadığı hayatta hiçbir aktivitesi, fonksiyonu olmayan kişilerin eleştirdiği kişilerdir.
eylem yaparsa terörist diyorsun, gazate satarsa hayalperest ne yani herkes senin gibi koyun mu olsun istiyorsun?
güncel Önemli Başlıklar