bugün

her dönem illa bir tarz moda olur. kızlar için erkeklerden daha yoğun kullanılıyor bu ama çok değil bundan bir yıl öncesine kadar elinde fotoğraf makinasıyla fotoğraf çektiren erkekler sayesinde eşitlendi. nerede bir cool olma derdinde erkek fotoğraf çekmeye merak saldı.

bu tiplerin genel özelliklerine bakacak olursak da farkedeceğimiz en önemli şey ilk gençlik dönemlerinde utangaç olmaları, çocukluklarında tenefüslerde mafya oyunlarında ilk öldürülenlerden olmalarıdır. hatta genelde bu tipler hiçbir ortama tam olarak uyum sağlayamaz, lise fotoğrafların geri dönüp bakıldığında 'o da vardı' şeklinde da ekini kapsarlardı.
ezik demek de çok doğru olmuyor. daha çok ezik hissetmeyi önlemek adına cool görünmeye çalışmaları ve genelinde uyku bozukluğu yaşamalarıyla dikkat çekerlerdi. uyku bozukluğu derken cool olmanın bir süre sonra verdiği rehavet ve dünyayı takmama gibi görünme psikolojisinin bir süre sonra uyku hali yapması, hareketsiz mimiklerin yerini uykuya bırakması halini dikkate almak gerekiyor.

ne olduysa oldu bu çocuklar üniversiteye geldiklerinde sinsice birkaç partiye katılmaya, kişisel gelişimleri ve cool hallerini kabullendirecekleri bir ortam edinmeye çalıştılar. sonunda okulun bir kulübüne girmeyi akıl eden bu arkadaşlar, yıllardır mimiksiz yaşamanın sonucu olarak tiyatro kulüplerine kaydolmayı bile akıllarından geçirmediler. insan kaynakları kulübü, toplantılar falan da onlara uymazdı.
eğer biraz koca götlüyse dağcılık veya sporla ilgili diğer kulüpler de elendi ve tek kalan seçenek fotoğrafçılık kulübü oldu.

bütün bu facebook fotoğraf makinası modasının çıkmasına sebep olanlar işte bu okulların fotoğraf kulübüne üye olanlardır. fotoğraf makinasını eline alıp başka birinin kendi fotoğrafını çekmesini sağlayarak yeni bir moda oluşturdular.
aynada fotoğraf çekinme ve öpücük atarak fotoğraf çekinmeyle dalga geçmeyi de ihmal etmediler. iş bu diğer akımları yermek ve kendi yaptıklarını anlamı göstermek amaçlı bu çalışmalar sonucu inanılmaz bir kitleye ulaştılar. binlerce fotoğraf makinası satıldı. hala üzülüyüorum o ara bunun ticaretini yapmadığıma. neyse sonuç olarak fotoğraf makinasıyla fotoğraf çekinme ve çiçek böcek fotoğrafları ile dünyaya ne kadar da anlamlı baktıklarını kanıtlama işini başardılar.

ben ve benim gibi insanlar da bir ara fotoğraf makinası almayı düşünseler de nasıl olsa bu da geçer diye düşünüp, utanılacak seviyede eski olmayan facebook fotoğraflarıyla hayatlarına devam ettiler. ama ne mi oldu? bununla da kalmadı. bu ezik mi cool mu ne olduğu belli olmayan grubun temsilcileri fotoğraf çekinme ve çekme modasını anlamlandırmaya, şiirlerle desteklemeye, bu sefer de insanların stüdyolarda fotoğraflarını çekmeye ve hatta fotoğrafların altına xxx photography yazmaya başladılar.

gün geçmiyor ki birinin daha fotoğraf makinası olmasın. gün geçmiyor ki başka bir çocuğun beyni yıkanıp fotoğraf makinalarının çekiciliğin ilk adımı olduğunu düşünmesin. neyse ki telefon üreicileri bu aralar 193y23 mp fotoğraf kalitesine doğru yol alıyor. hala umudum var.

bir mekana oturduğunda iki çift laf edemeyen ama facebook da hayran grupları olan bu kişilerden nefret ediyorum. kıskandığımdan değil, belki biraz bu popülerliği kıskanıyor olabilirim ama bu modanın bi türlü geçmemesinden dolayı nefret ediyorum. ne var arkadaşım ne anlıyosun böceği çiçeği çekmekten, ne anladın taşın güneşe karşı duruşunu sergilemekten? diyemiyorsun tabii. dersen banel olursun, odun olursun. neden herkes sanatsal bir malzeme çıkardığını düşünüp hemen listesine ünlü fotoğrafçıları eklemeye çalışıyor bunu düşünmemelisin. nihat odabaşının kankası onlar.

yandaki yılların foto remzi'sinden ne farkınız var sizin.sünnet çocuğu resimlerini pek güzel çeken foto remziden ne fazlan var? adamın en azından stüdyosu var ve fotoğrafların altına gerzekçe photography yazmıyor. kocaman foto remzi yazıyor. photography ne ya. vesikalık çekilmiyor mu o yazı olunca yani.

sonuç olarak fotoğrafçılık kulüpleri kapatılsın, bu sorun da çözülsün. ülkenin dörtte üçü fotoğrafçı. yeter artık hepimiz foto remziyiz.
okuyunca duygulanıp ''ben yazsam ancak bu kadar olur'' dediğim isyandır.
cok net fotograf cektiklerinde bunu " wow cok sanatsaal" olarak yorumlayan tiplerdir. hayir bak ben de fotograf cekiyorum ama yeri geliyor dugunde cekiyorum yeri geliyor piknikte cekiyorum fotograflarimi. oyle sizin gibi ergence pozlarla ugrasicagima anami babami cekiyorum ilerde bu hallerini hatirlayayim diye.