bugün

Yaşamdan bir kesiti bir çerçeveye sokarken çerçevenin içine duyguları da dahil edebilmeyi ifade ediyor.
Ânı dondurmak. Yaşanan âna bi boyut kazandırmak.
yaşadığımız bir an'a dokunabilmeyi. üstelik güzel bi an'a. tekrar yaşayamayız belki ama o güldüğümüz fotoğrafa istediğimiz kadar bakabiliriz.
Photoshop çıktığından beri hiçbir şey ifade etmiyor.
Bir kere çekerken kendimi ifade ettiğimi hissediyorum. Fotoğraf çekmeye çıkıyoruz arkadaşlarla aynı yere bakıyoruz ama farklı şeyler görüyoruz o da zaten fotoğrafa yansıyor. Kadraja takılan fotoğraf aynı olmuyor.
Elinizdeki makinenin çok iyi olmasına gerek yok. Gördüğünüzün size ne ifade ettiği ve sizin bunu nasıl anlattığınız önemli. BaZen deneme yanılma ile baZen tek bir denklaşör basım sesi ile yakalayabiliyorsun içindekini.
Anıların hatırlanmasını ifade ediyor.
insanoğlunun Zaman karşısındaki aciziyeti.
Anıların veya olayların eskimiş görüntüsü.
Derdini anlatabilmektir, insanlar her zaman yanınızda olamaz ama fotoğraflar öyle değil her zaman yanınızdadır ve onlara derdinizi anlatabilirsiniz.
(bkz: betimleme)
Ortamı, durumu olduğu gibi aktarması beni o ana götürüyor.
Henri Cartier Bresson üstadın dediği gibi Fotoğraf çekmek, insanın aklını, gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir. Bu bir yaşam tarzıdır.
Fotoğrafla ciddi uğraşan biri olarak bence en güzel tanımı bir hikayenin tek karelik özetidir. Kaliteli fotoğraf her zaman içinde bir hikaye barındıran, tek kareyle o hikayeyi karşısındakine aktarabilen fotoğraflar kabul edilir.
mark zuckerberg. fotoğrafın f'sini bilmezdim. arkadaşlar "sen de facebook aç" derdi bir zamanlar. o kadar uzaktım fotoğraf olaylarına... hatta facebook hesabı edinmediğim yıllarda, arkadaşın biri fotoğrafımı paylaşmış diye kaldırtmıştım.

Sonra birden bire zuckerberg sayesinde fotoğraf çekilme bağımlısı oldum. beni buna nasıl alıştırdın mark?
geçen zamanı geri gelmediğini ifade ediyor.
unutmak istemediğim o an'ı saklayıp, bakarken yine o an'ı yaşayabilmek.
Bu soruyu soranda beyin yok muhtemelen. Bu kadar genel bir soru mu olur? Vesikalık fotoğraf mesela ne ifade edebilir size. Ananla babanın ahşap çerçeveye konmuş siyah beyaz evlilik fotoğrafı ne ifade edebilir ya da.
Bazılarının ne kadar öküz ve sığ olduğunu ifade ediyor.
Arkadaş, fotoğraf gibi sanat sayılabilinecek bir olaydan bahsediliyor, Bazı öküzlerin bu sanatsal olaydan anlayışı vesikalık fotoğraftan ileri gidemiyor.
Yuh amk, bu kadar mı sığsınız?!?
Kişiye ve durumlara göre değişen bir faktör. Kaybettiğiniz yakınınızın fotoğrafını görmek sizde acı hissini uyandırırken, yeni doğmuş bebeğinizin resmini görmek size mutluluğu hatırlatır. Bazen fotoğraflarda kişi ve anıdan hariç pek çok duygu da saklıdır. Bilhassa o saklı duyguların tekrara animsanmasi için esasen fotoğraflar bir yerlerde saklı durur.
herkese göre ifadesi farklı olan, ancak sadece çekenin çekim hikayesini yeniden yaşayabildiği bir olgudur.
Fotoğraf sadece anıları canlandırmaz, o an ki kalp atışını sevincini hüznünü mutluluğunu naklen yaşarsın içinde.
Ve bir fotoğrafı saklamanın en acı yanı ise insanın bir daha o anı yakalayamayacağının bilincinde olmasıdır.
Hatırlamak için. O fotoğrafı aldığınız o an gözünüzde canlanıyor ya o güzelliği başka hiçbirşey veremez size.
"önceki gece eski fotoğrafları, mektupları, kuruttuğum çiçekleri yaktım...
bir daha yan yana olamayacağın insanlar ile aynı fotoğraf karesinde yıllarca kalabilecek olmak pek sevimli değildi benim için."

demiş manuş baba.
Zamanında konu ile ilgili yazı yazmışlığım var. Fotoğraf benim için çok şey ifade ediyor.
(bkz: https://fotografhaber.net...zin-icin-ne-ifade-ediyor/)
güncel Önemli Başlıklar