bugün

çözüm devletçilikte bulan ve ezbere liberal ekonomi tü kaka diyenler, o devletçilik 1970 lerde yok oldu gitti. liberal ekonomi ise avrupayı, asya ülkelerini, kuzey amerika ülkelerini hatta diktatörün yönetmesine rağmen şili de refah toplumu yarattı.. o yüzden boş , akademik temeli olmayan kahve ağzı söylemleri bırakalım kenara.

ithal etmekte hiç bir sorun yoktur. ülkemizdeki sorun ithal etmekten kaynaklanmamaktadır. ülkemizde sorun üretim arzının düşmesidir. bunun sebepleri üzerinde durmak gerekiyor.

bu arzın düşmesinin en büyük sebebi; üretim maliyetinin artması ve tarım işilerinin sanayi,teksil gibi alanlara yönelmesiden kaynaklanır. üretim maliyetinin en önemli kalemini akaryakıt oluşturuyor. daha doğrusu akaryakıttan alınan devasa vergi.

peki liberaller ne diyor ? daha az vergi alınsın. özellikle esnaf ve çiftçiden daha az vergi alınmasını savunuyorlar. devletin doğrudan destekleme vermesi hiç bir halta yaramıyor. devletin hayvan desteklemeleri, mazot desteklemeleri gibi teşvik paketlerinde binbir türlü sahtekarlık yaşanıyor. yani doğrudan devletçi bir müdahale işleri daha da beter hale getiriyor. vergi indirimi daha az maliyetli ve sahtekarlığa mahal vermeyen bir çözüm.

tarlada ürünü daha az maliyete üreten çiftçi, bu ürünü makul bir fiyata satar ve nihayi tüketici de makul fiyattan alır.

soruna ideolojik gözlükle değil de rasyonel bakmayı öğrenemezseniz, ülkeleri geliştirdiğini rakamlarla da ortada olan liberal ekonomiyi, solun kafasıyla yerip durursunuz.
Popoyu yayıp, yan gelip yatmayı hedefleyen strateji.

Tarımı, hayvancılığı, bitiren de bu zihniyet değil midir?!

Yurdumun, bereket fışkıran toprakları, köstebeğe, çıyana yuva oldu.
Ve bu ülke samanı bile ithal eder oldu.
Heyhat!
imdat!
Günümüzde iktidar olan malûm zihniyetin dâhice fikridir.

Üretmeyelim, haydi ithal edelim. ithal etmek, gelişmişliğin bir göstergesi 'deyilmidir'?