bugün

fatiha suresinin bilinmeyen ya da dikkat edilmeyen yönüdür. kuranın ilk suresi olması nedeniyle, aynı zamanda son suresinden sonraki suresi olmasıdır.

kuranı kerimin son sureleri ihlas, felak ve nas sureleri olup her üçü de "kul" ( de ki) ile başlamaktadır ve insana rabbine nasıl dua edeceğini öğretmektedir. ilk sure olan fatiha suresi ise hem kurana başlama amacıyla "hamd" (tesbih) ile başlarken aynı zamanda son sureden devraldığı "kul" (deki) sanki varmış gibi aynı bütünün bir devamı olarak kula dua öğretmeye devam eder.

yani fatiha suresi kuranın ilk suresidir, aynı zamanda son suresidir. fatiha sayesinde kuran hiç bitmemiş olur.
Gizem sözcüğünü görünce ilgimi celp etti, baktım neymiş; kur'an'ın hiç bitmemesiymiş. Ayol böyle gizem mi olur.

Kaldı ki kur'an sonradan derlenmiştir. Yani hazır bir taslak olarak inmedi. insanlar bir araya getirdiler. Biraz aydınlanın artık cidden ya.
Konu da fatiha ve diğer sureler ile bağlantı kurulmaya çalışılmış fakat böyle bir bağlantının bir mantığı yok.

Bununla birlikte allah neden dua etmeyi öğretsin ki?

insanın bunu yapması çok mu zor ki bu örnek bir ayette değil. Yani hiç bir öğreti göremiyorum ben.