bugün

bir gün fatih bir ev yapılmasını ister, evi devşirme bir rum usta yapacaktır, fatih ona detaylarını anlatmıştır, o da tam fatih'in istediği gibi yapmıştır evi ancak girişdeki mermerler fatih'in dediğinden daha uzundur, fatih bu durumu öğrenir ve çok kızar hemen rum ustanın sağ elini kestirir, usta da kadı'ya başvurur;

- : usta
+ : fatih
% : kadı

- : kadı efendi eğer padişahın dediği gibi yapsaydım kirişlerin ayakları boşta kalacaktı
% : dinlemeden mi kestirdin adamın elini fatih han
+ : evet kadı efendi, bir anlık öfkeye yenik düştüm
% : kısasa kısas yapılacak senin de sağ elin kesilecek
bu duyan rum usta çok şaşırır ve kötü olur, ağlayarak dışarı çıkar, tüm haklarından vazgeçtiğini söyler. bu arada fatih'te kadıda sakladıkları savaş aletlerini çıkarırlar...

% : ey fatih han, eğer padişahım diye kendini üstün görüp hukuk kurallarımızı hiçe saysaydın kafanı ezecektim
+ : kadı efendi bende eğer padişahım diye beraat etseydim kafanı kesecektim...

yıl 2010 ve kara delik...
şehir efsanesi.

fatih adamın götüne şahi topunu sokar. padişahlar kibrilerinden dolayı babasından başkasının tabutuna el bile atmazlardı.

kadı parçası gidecek fatih gibi genç padişaha böyle hesap soracak. imkansız. hemde rum için.

onu geçtim o rumu rum ateşiyle ok meydanında direğe oturttuktan sonra yakarlardı.
fatih'in orasına burasına top soktuklarının torunlarının bitlerini bugün bile kanlandıran büyük anlayıştır.
istanbulu fetih ettiğinde söylediği şu laf herşeyi ifade eder.

-Hey bizanslılar,evlerinizde dininize karışılmadan huzur içinde,osmanlı kudreti altında yaşayacaksınız,mesleklerinizi yapmakta özgürsünüz.Eli kana bulanmayan bizanslıya zulüm edilmeyecektir.