bugün

Peygamber müjdesine mazhar Fatih Sultan Mehmet’in hayatı pek iyi bilinir de vefatı ve sonrasında yaşananlar çok bilinmez.

Fatih’in ölümünden sonra bu vefatın –teamüller gereği- herkesten saklanmasıdır.

Ancak yeni Padişah’ın Payitaht’a celp edilme sürecinde maalesef Fatih’in naaşı unutulmuş ve üç gün boyunca naaş bekletildiği –daha doğrusu defin işlemi unutulduğu için- koskoca Fatih’in cesedi kokutulmuştur.

Konuyla ilgili saray görevlisi Baltacılar Kethüdası Kasım Bey’in yeni Sultan 2.Bayezid’e yazdığı şu sözler bu konudaki en acıklı kanıttır;

Ol halde hünkâr müteveffa oldu (öldü), üzerinde üç gün üç gece mum yanmadı. Vardım Kapıcılar Kethüdasına söyledim. Ol dahi ishak Paşa’ya söyledi. Emir eylediler, mum yaktım, rayihasından (kokusundan) kimse yanına varamadı. Ben fakir usta ile bilece içini ayırtladım.”
maalesef üstteki yazarın dediği doğrudur. sen kalk koskoca toplar döktürt, gemileri karadan yürüt, istanbul'u fethet, peygamber'in övgüsüne mazhar ol, trabzon'u, morayı, bosna-hersek'i, eflak'ı, kırım'ı topraklarına kat, Türk tarihinin gelmiş geçmiş en büyük hükümdarları arasında yer al, gördüğün muamele bak.

Peki Fatih'in naaşı neden unutuldu? Fatih öldükten sonra devlet adamları II. Beyazıt'ı başta görmek istiyordu. Cem ise devlet adamlarınca sevilmiyordu. Çünkü o babasının politikasını devam ettirmek istiyordu. Ayrıca Fatih'in tımar ve vakıf arazileriyle ilgili politikaları hem ulemayı hem de devlet adamlarını rahatsız etmişti. II. Beyazıt'ın gelişini beklerken istanbul'da isyanlar olaylar çıktı. isyanları devlet adamları bastırmaya çalışırken naaşı unutup defin işlemini yapamadılar.

ilk okuduğumda sinirden dişlerimi sıkmıştım. Bu yüzden bir zamanların afyon müptezeli olup sonradan dindar olan (bkz: II Beyazıt)'ı ve o zamanın devlet adamlarını hiç sevmem. Hani "ecdad ecdad" diyorlar ya, ecdadın bu yönlerini de görün derim.
Beyazıt ı veli nah veli amk cuckoldcu swingercı dinden geçinenlere yol verdi diye veli dediler.

Fatih rasyonel bir insandı bakmayın zamene alim denilen şarlatanlar tarafından sevilmezdi.
Acı bir vakadır. Aynı zamanda da hem unutulan, hem de unutanlar üzerinden düşünülünce dünyanın kimseye kalmadığının bir başka örneği dahadır.
Bilemem amma ,eğer ki genç yaşta vefat etmeseydi cidden dünya tarihi böyle olmaz,dinler tarihi böyle olmaz , çok farklı yerlerde olurdu ,tahmin etmek zor...
Tarihi bile inanç meselesi olan geri zekalı cahil cühelanın boş laflar etmesine vesile olmuştur.

Tarihi olaylarda hüküm paşa gönlüne neyin uyuduğuna göre değil, belgelere göre verilir. Baltacılar kethüdasının 2. Bayezid'e yazdığı yazı arşivde olduğuna göre ister inan ister inanma çok da tın..