bugün

"osmanlı torunuyuz", "fatih'in varisleriyiz", "fatih sultan mehmet dünya tarihinin en büyük liderlerinden biridir" gibi hamasî nutuklar atarak milliyetçi geçinen fakat fatih'in istanbul'u fethettikten sonra neler yaptığını hiç bilmeyen cahil-cühela insanların yaptıklarıdır. bunlar büyük ihtimalle fatih'in istanbul'u gayrimüslimler için de yaşanılabilir bir merkez haline getirdiğini, kiliselere çeşitli hak ve imtiyazlar verdiğini, kimseye baskı ve zorlamayla bir şey yapmadığını bilmezler; bilmedikleri için "fatih'in torunlarıyız" diyerek yabancı düşmanlığı yaparlar. cahillik değildir de nedir bu!
--spoiler--
fatih kim lan yurdun reisi mi?
--spoiler--

milliyetçi geçinenlerin tek anladığı milliyetçilik kavramı bu örnekteki gibi maalesef. bırak fatih'i milletini tanımadan milleyetçi olanlar, milletini tanımayan "insan"ların, daha çok amacı, millet olmayıp, sadece polat alemdarcılık oynamaktan öteye gidemeyenlerin tanısa da çok bir şey değişmiyeceği için çok da önemli değildir.
bilse de farklı bir şey olmayacaktır. milliyetçiliğin türkiye'de tanımı açıktır; benim milletim herkesten mükemmeldir. bunu silmek, yok etmek çok zor, insanlar türk olmayı şeref saymaya devam ettiği sürece hiçbir halt değişmeyecek.
(bkz: milliyetçilik yapmak)

-hiç milliyetçilik yaptın mı?
+yok ben pizza söylüyorum..geliyor..öyle yani..

iğrenç olan her esprinin bir kalite payı vardır.