bugün

AMASYA’nın Merzifon ilçesi’ndeki 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkan F-16 uçağı bilinmeyen bir nedenle Çorum’un Mecitözü ilçesi yakınlarında düşmesi bu sorunsala neden olmuştur. Türk Hava Kuvvetleri’nde 25 yıldır kullanılan ve ‘Savaşan Şahin’ olarak bilinen F-16 uçakları, bu sürede pek çok kazaya karışmıştır. Türkiye’nin, kullanım dışı kalanlarla birlikte envanterinde bulunan 240 F-16’dan 31’i çeşitli nedenlerle düşmüştür. ABD’de pilotlar, 1976 yılından bu yana F-16 kullanıyor. ABD’nin envanterinde 1245 F-16 bulunuyor. ABD’de düşen F-16 sayısıysa 35. Belçika’da 23 yıl içinde 3 F-16 kazası yaşanırken Portekiz’de 2, italya ve Yunanistan’da birer kaza yaşandı.F-16 kazalarının en büyük nedeni olarak pilotaj hataları ve teknik arızalar gösteriliyor. Kazaların büyük bölümü de eğitim uçuşları sırasında yaşanıyor. Türkiye’de meydana gelen F-16 kazalarında toplam 10 pilot şehit olurken, 20’ye yakın pilot da yaralanmıştır. Türkiye’ye ekonomik maliyeti ise Bir F-16’nın birim maliyetinin yaklaşık 25 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde 31 kazanın ardından 775 milyon dolarlık bir ekonomik kayıptır. bu uçaklardaki sıkıntının ne olduğu sorunsalıdır.
(bkz: Metal yorgunluğu)
bi aç-kapa yapsalar düzelir aslında.
sıkıntısı yok denecek kadar azdır. maliyetli değildir ve etkili bir araçtır.
askeriyedeki "bozulana kadar kullan" mantığı nedeniyle yaşanan sorunlardır. tsk, envanterindeki tüm cihazların periyodik bakımını iyi ya da kötü ama asgari düzeyde aksatmadan yapmaktadır. lakin iş, üreticinin belirlediği kullanım ömrünü aşmış parçaları değiştirmeye gelince devreye şark kafası girmekte ve "bozulana kadar kullan" mantığıyla harekete edilmektedir. dünyanın en başarılı pilotlarını bünyesinde barındıran ve uluslararası ödüller içinde yüzen hava kuvvetlerine sahip tsk'nın, pilotaj hatası nedeniyle filosunun bel kemiğini oluşturan uçaklardan 31 tanesini kaybetmesi buz gibi yalandır bana göre.
Düşen f-4'ten fırlatma koltuğuyla atlayıp kurtulabilecekken uçağı kurtarmak için sonuna kadar uğraşan ve şehit olan pilotların ülkesindeki sorunsal..
eski kasalarında otomatik vites yoktur ve yakıtı adeta içer. 2000 sonrası kasayı tavsiye ederim iyi kaçıyor. lpg'li kullanıyorum 2000000 km'dir yakışı gayet iyi.