bugün

Hakkında çok yanılgıların olduğu sistemdir.
Ezberlemek insanoğlunun doğasında var. Taklit yaparak yaşıyoruz. Sıfırdan bir şey üretmek imkansız. Bu bilgiler doğrultusunda kalkıp ezbere karşıyım dersen anca cahil olursun.
Bebekken konuşmayı nasıl taklit yoluyla öğrendiysek, ileride kendi cümlelerimiz olduysa bu eğitimde de geçerli.
Eğitimin temeli ezberdir. Sen aslolanı ezberletip, öğretmezsen üstüne bina dikemezsin.
O yüzden bilimde, sanatta, edebiyatta haliyle hayatta kişi bilmesi gerekenleri ezbere dayalı öğrenmeli ve eğitim sürecini bebek gibi büyütmelidir.
Gerekli not: Burada belki anlam kargaşası yüzünden ezberi karalayanlarda çıkabilir. Şahsımın bahsettiği ezberle 'şu cümleyi ezberle sınavda bu çıkar' olayları bir değildir.
olmalarını istediğin kişiler içindir ezber, en başından beri. yapılmak istenen, sunulmak istenen kişi olman için bir stratejiden başka bişey değildir.
ezbere eğitim sistemi güzeldir fakat doğru uygulandığında ve fuzuli şeyler öğretilmediğinde. eğitim erken yaşta başlamalı, ilk önce kişinin neye yatkın olduğu öğrenilmeli ve ona göre eğitim verilmelidir. tabi bunlar bu ülkede olmayacak şeyler. insanlar mutlu olacağı işi yapmaktan ziyade çok para kazanacağı işleri yapmayı tercih ediyorlar.
ezberden kasıt bilgiyi kavrama düzeyine dayalı sistem denmek istenmiştir.bloom taksonomisine göre bilgi ve kavrama basamakları ilk basamaklardır.ve biz hep bu basamaklarda kalırız eğitim sistemimizde.o yüzden biçok şey bilip bi bok yapamayız.12. sınıfa gelmiş her öğrenci 10000 den fazla ingilizce kelime bilir ama bunları yan yana koyup bir cümle oluşturan kısım sadece yüzde 10 luk kısımdır.onlarda hızlandırılmış kurs yurt dışı eğitim falan alanlardır.bizim bilme kavrama düzeylerimizde sorun yok bi çok şey biliyoruz.asıl sorunumuz bu seviyelerden ileriye gitmeyip eğitim-öğretimi buraya kadar sanmak ve meslek seçim sınavlarınıda buna göre belirlemektir.Oysaki kavrama basamağı sadece sana malzemedir araçtır amaç değildir.amaç kavrağını uygulamak uyguladığını analiz etmek analiz ettiklerini tekrar kendi fikirlerinle sentezleyip yorumlayabilmektir.ama biz daha uygulama basamağına bile gelemedik.işte o yüzden sizin ezberci eğitim dediğiniz şey budur.aslında ezber değildir kötü olan , kötü olan sadece ezberdir desteksiz ezberdir amaçsız ezberdir.
ezbere dayalı eğitim sisteminin biz öğrencileri.
Hababam sınıfı'nda izlediğimiz, "hz ebubekir, 1453, anamız, kanuni sultan süleyman, imparator neron" hicvinden gördüğümüz gibi türk eğitim sisteminin yozlaşmasının temelidir.

Buna karşılık ezber eğitim her zaman yanlış değildir. Bu konu hakkında pierre caporal şöyle diyor: "eğitimde mutlaka ezbere yer vermek gerekir. Çünkü hafızayı da eğitmek lazım"
Slayttan okuyan öğretim görevlilerinin favori sistemidir.