bugün

hoparlor sistemi olmadan onceki yillarda, ezani herkesin duyabilmesi icin muziki kapatilirmis. ayrica saygi gostergesi olarakda muzik sesi kapali olmasi buyrulur.
bir saygı göstergesi olarak biz türklere yerleşmiş güzel bir huydur ayrıca demir ustalarının ezan okunurken olduğu yerde kala kalmalarıda bu saygının bir göstergesidir.
ne güzel demiş eski nesillerimiz:
(bkz: ezan okunurken muzigi kapamak)
(bkz: ezan okunurken namazı bırakmak)
gereksizdir..

sen zamanında putperestliği benimsemiş olanlara "aa ezikler putlara tapmış bak bak, acıkınca da yemiş, ahah salaklar ya" diye beyinsizmiş gibi bakıyorsun da senin yaptığında biraz ona kaçmıyor mu arkadaşım..

böyle saygı mı olur lan??

ezan okunur, ezana taparcasına müzik falan kapatılır. evde kuran olur belden aşağıda tutulmaz*, kuran ın bulunduğu yerde uzanılmaz* vs vs.. bu ne lan? neye ibadet ediyorsun sen anlamadım? onlar amaca giden yolda araç değil mi senin inancına göre neden bu kadar takılıp putperestliğe kayma eğilimi gösteriyorsunki?

aman naparsanız yapın ya.. allah bize akıl, vermiş en üstün yaratık biziz diye gerine gerine gezip aklın sıra diğer canlılara(!) hava atmayı biliyorsunuz da oturup bunu düşünemiyor musunuz.. bu zamana kadar düşünemediyseniz de sanki benim gerçekleri gözünüze sokmamla mı anlayacaksınız. konuşşam tesiri yok sussam gönül razı değil lafını tam buraya cuk oturtuyorum..

ayrıca bu konunun daha acı gerçekleriyle yüzleşmek için :
(bkz: gelenekselleşmiş din ve sözde müslümanlık/#6852526)
hadi kilisede çan çalarken de müziği kapatalım öyleyse...