bugün

Her zaman her konuda eşit olmanın zaman zaman adalet ve haketme gibi duygulara ters düştüğünü savunan söz.

Örneğin herkes iyi bir üniversitede okumak ister fakat herkesin sorgusuz sualsiz iyi bir üniversitede okuması gerçekten iyi bir üniversitede okumayı hakedenlere haksızlık olur. Çünkü bu durumda iyi üniversitede okumuş olmak bir ayrıcalık olmayacaktır.
"zencilere verilecek olan haklar, benim tenimin beyaz olmasından kaynaklanan haklarımı kısıtlayacaksa, o zaman haksızlık olmayacak mı?", "hakları korumak bir tarafın haklarını yükseltirken diğerlerini düşürmek midir?", "ben asla kölelerle aynı yerde ibadet etmem", "ırkçı değilim ama zenciler ve yahudileri sevmem" gibi çoğaltılabilecek cümlelerin öncesinde bu sözleri söylemeye zemin hazırlayan söz kalıbıdır.
o halde eşitsizlik en büyük eşitliktir dedirten ifadedir.
yanlış bir önermedir.Örnek olarak eğitimi ele alırsak; herkesin iyi bir üniversitede okuma, iyi hocalardan ders alma hakkı olmalıdır.180 dakikalık bir test sınavı o eğitimi hak edip etmemenin kıstası olamaz, olmamalıdır.Herkesin o üniversitede eğitim görmesi kimse için haksızlık olmaz.Çünkü ayrıcalığı oluşturan, iyi bir üniversitede okumuş olmak değil, o üniversitede kendini nasıl yetiştirdiğin, nasıl donattığındır, ve bu donanım ile çoğunluğun arasından sıyrılabilmek, sivrilebilmektir.hak etme konusuna gelince, bu eğitimi hak edenler zaten donanımlı olarak mezun olacaklardır.hak etmeyecek olan kesim de ya eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalcak, devam edemeyecek ya da güç bela ve boş bir şekilde mezun olacaklardır.