bugün

mezun olduktan sonra her mühendis okulu unutmalıdır. mesleki tecrüben nedir diye soruyor çünkü iş veren. "tecrübesizim" dersen de "gel biz seni eğitelim maaş olarak da sonra konuşuruz" derler. ama konuşulmaz hiç orası ayrı. sadece edinebilirseniz tecrübe edinirsiniz o kadar.

not: dil konusunda şöyle diyeyim. çoğu iş veren lise mezunu olduğundan "are you sex" deseniz "ooo ingilizce harika" derler. o yüzden bunlara yeni mezun kişinin takılmaması gerekiyor. he deniyorsa siemens'e, arçelik' e gireceğim ilk işimde orası ayrı tabi. dayı varsa pek rahat girilir mezun olur olmaz buralara.
tekniker maaşına yakındır.
işyerine göre değişgenlik gösterir. kurumsal bir yapı ise; net 3000 felan.
Yıldız teknik mezunu bir abiden ortalama 2000 başlangıç maaşı diye duymuştum, ne kadar doğrudur bilinmez.
Size yemin ederim ki %80 üniversiteye başlangıçta babanızın bağladığı maaştan düşük olacaktır. Oğlum kızım aklını kullan dünyadaki en iyi, en prestijli, en maaşı dolgun ve en az sorumluluğu olan iş öğrenciliktir. Babanızı ikna edinde iş akdinizi hiç feshetmesin. Akıllı ol bitirme okulu.
Benim alt komşu endüstri mühendisi itü mezunu bir firmanın 7 ülkesindeki şirketlerin ceo su 30 bine yakın maaş alıyo bende endüstri mğhendisliği okuyorum 1750 falan ne paramı 3000 den başlarsın gerçi 3000 de neyine yeter bilemem ama özgüveni olmayan insanların maksimum 10 bin kazanarak hayatını sürdürebileceği bir meslek özgüveniniz ve ileriye dönük planlamanız yoksa iş bile bulamazsınız.
1404 tl dir. iş vasfı yoksa asgari ücrete talim.