bugün

görsel
görsel
Bu görseller ilgili yazacaklarım şöyledir. Artık kayıp - kaçak elektrik,tüketim vergisi, iletim vergisi alınmıyor ama dağıtım bedeli alınıyor?
Şimdi ne bu dağıtım bedeli?
Dağıtım Bedeli adı altında alınan para, eskisinin kayıp ve kaçak bedeli. Bildiğim kadarıyla da geçen sene bu zamanlarda %30 civarında zamlanmıştı. Kullandığın kw başına otomatiğe bağlamış şekilde alınıyor. Bu faturadaki kw başı bedel 11 kuruş... Eskideki bu bedel de kaçak elektriğin yoğun olduğu bölgelerde artıyor. Şehirlerdeki, dağıtım şirketleri denetimiyle kayıp, kaçak oranları azalsa da, aynı paraları dağıtım şirketleri tüketicilerden tahsil ediyor. Devlet özelleştirirken, artık kime ihale edildiyse zamanında, çok güzel düşünmüş... 21 ayrı dağıtım firması var. Toplam kullanıcıyı, yuvarlak olarak hesaplarsak 4 kişilik bir aile üzerinden; 78milyon /4 = 19,5 milyon hane yapar.
19,5milyonx25TL= 487,5 milyon TL eder. Eski parayla yaklaşık 500 trilyon.
Her ay 21 şirketin havadan kazandığı para...
özelleştirmeler hangi hükumet zamanında yapılmaya başlandı, söylememe gerek yok herhalde...

Elektriklerin de, zırt pırt kesilmesi de cabası!
Daha ne kadar salağa yatabiliriz çok merak ediyorum. Her fatura geldiğinde intihara daha fazla yaklaşıyorum.