bugün

Bunalım edebiyatı başlığını okurken gençler için bu edebiyatın faydalı olmadığının belirtildiğini gördüm. Edebiyat kitapları gerçekten fayda sağlaması için yazılan ve fayda görmek okunan bir şey midir? Doğrusu bir zamanlar kitap satın alma hastalığım vardı. Şimdi düşünüyorum da ben neden rus romanlarını okudum. Şimdi diyeceksiniz ki hiç mi fayda görmedin? Sığır mısın bile diyebilirsiniz bana. Ben de derim ki fayda kadar zararı da vardır bunun ki nietzsche okuduktan sonra delirmiş dostoyevski romanlarını okuduktan sonra büyük bir bunalıma girip kendisiyle hesaplaşmiş bir insanım ben. Toplumdan soyutlanmam ve akrabalarla ilişiği kesmem de cabası. FAKAT faydası nedir? Bana göre kurban kesmek ile edebiyat yapmak aynı şeydir. ikisi de arınmak için yapılır. Birisi hacca gider diğeri bunalım edebiyatı okur. Katharsis amacıyla yazılır ve genellikle bu amaçla ya da başka farklı nedenlerle okunur. Edebi kitapları okumak bazen içinde geçen bir sorunsalla uğraşmak güzeldir. Lakin dediğim gibi edebi eserleri okumanın esas nedeni somut faydalar değil.